Narodowy Program - Poszukiwania ORP "Orzeł"
Dodano: 31-05-2020 12:13:33Z dużym zainteresowaniem śledzimy informacje o rozpoczęciu poszukiwań polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł", który w niewyjaśnionych okolicznościach zatonął podczas II wojny światowej. Jednostka wsławiła się brawurową ucieczką z internowania w Estonii, gdzie we wrześniu 1939 roku załoga szukała schronienia.
W maju 1940 roku ORP "Orzeł" wypłynął w swój ostatni rejs. Okręt nigdy nie wrócił do bazy, a przez wiele lat spekulowano na temat jego zatonięcia. Z okazji rocznicy startuje właśnie Narodowy Program, w ramach którego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Trzymamy kciuki i wspieramy poszukiwaczy. Mamy nadzieję, że zagadka "Orła" zostanie wyjaśniona. Będziemy na bieżąco śledzić postępy Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe, z którym od lat współpracujemy medialnie. Więcej informacji na temat wyprawy, w tym zdjęcia archiwalne "Orła", znajdziecie TUTAJ.Współpraca z TaniaKsiazka.pl i nowe recenzje
Dodano: 14-05-2020 20:00:14W ostatnim czasie przygotowałem dla Was szereg nowych recenzji książek poświęconych II wojnie światowej. Znaczna część z nich została przekazana do redakcji portalu przez TaniaKsiazka.pl, za co oczywiście serdecznie dziękuję.
Najważniejsze jednak są oczywiście wrażenia z lektury. Wszystkie recenzje znajdziecie w dziale "Biblioteka". Polecam Waszej uwadze szczególnie "Ostatnich Sprawiedliwych" (Wydawnictwo Znak), autorstwa Anny Piątkowskiej i Katarzyny Pruszkowskiej-Sokall. Autorki przeprowadziły kilkanaście rozmów z osobami, które w trakcie II wojny światowej ratowały Żydów, nierzadko z ogromnym narażaniem, czasem w sposób niezwykle pomysłowy. Muszę uczciwie przyznać, iż nie spodziewałem się, że wspomnienia polskich Sprawiedliwych zaskoczą mnie tak mocno.Debiut z gatunku political-fiction
Dodano: 28-04-2020 19:17:27Z przyjemnością dzielę się z Wami kolejną recenzją, która ukazała się w "Bibliotece". Tym razem wziąłem na warsztat "Reder 44", powieść z gatunku political fiction, którą Piotr Czarnecki debiutuje na rynku. Mimo iż portal "II wojna światowa" sprawował patronat medialny nad publikacją, nie chciałem dawać autorowi taryfy ulgowej.
Jaki jest zatem werdykt? "Reder 44" naprawdę trzymał w napięciu i z przyjemnością doczytałem go do końca, po cichu zastanawiając się, czy taka wizja historii II wojny światowej odpowiadałaby nam, Polakom, nieco bardziej.
Czarnecki wydał książkę częściowo własnym sumptem, należy się mu zatem kredyt zaufania. Owszem, zdarza się mu nieco naiwnej nostalgii, a opisom brakuje jeszcze oryginalności. Całość jednak idzie do przodu niezwykle szybko, a historia wzbudza nieudawane zainteresowanie. To, co powinno cechować powieść, na kartach "Redera 44" znajdziemy zatem bez trudu.
Zachęcamy do zapoznania się z recenzją: "Reder 44".Wydawniczy apel w dobie koronawirusa
Dodano: 17-04-2020 21:48:17Wydawcy nie pozostają bezczynni w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem! Z przyjemnością udostępniamy apel Fundacji Historia wystosowany do innych wydawców książek obecnych na polskim rynku:
"W chwilach tak trudnych dla naszego społeczeństwa zwracam się z gorącym apelem do wszystkich wydawców w Polsce o zorganizowanie wysyłek książek dla szpitali.
Książki te będą przeznaczone zarówno dla personelu medycznego, aby w chwilach kiedy mogą to czynić, mogli się oderwać od tej strasznie obciążającej ich psychicznie pracy, jak i dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Być może Wasza książka pomoże pacjentom przetrwać ten najtrudniejszy dla nich czas. Nie zapominajmy o tym, że często są oni skazani są na samotność - nie mogą odwiedzać ich bliscy. Dzięki Waszym książkom łatwiej im będzie znieść chorobę i powrócić do nas!"
Andrzej Ryba, FundacjaHistoria.pl, finna@finna.com.pl.
Możemy tylko dodać - gratulujemy inicjatywy i wiemy, że pierwsze pakiety będą wysłane do Szpitala Marynarki Wojennej im. Kontradmirała Profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku.Warto czytać - promocja na czas kwarantanny
Dodano: 10-04-2020 17:04:00Mieliśmy niedawno przyjemność recenzować kilka książek Wydawnictwa Replika, które od wielu lat przygotowuje doskonałe publikacje poświęcone II wojnie światowej i współpracuje z naszym portalem. Wspieranie czytelnictwa jest jednym z celów działania serwisu - cieszymy się, że możemy razem z Wami odkrywać kolejne znakomite publikacje, które opisujemy w naszej "Bibliotece". Kilka z nich jest z pewnością doskonale znanych miłośnikom historii. Wystarczy wspomnieć serie Leszka Adamczewskiego czy wzruszającego "Niedźwiedzia Wojtka" Aileen Orr.
Z przyjemnością dzielimy się zatem specjalną promocją, którą Replika przygotowała dla swoich odbiorców. Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie w bogatej kolekcji książek!
Zwróćcie uwagę na hashtag, który towarzyszy promocji: #zostańwdomuczytajksiążki! Zgodnie z tym hasłem my także zostajemy w domu. I oczywiście zamierzamy czytać!80. rocznica zbrodni katyńskiej, 80 lat pamięci
Dodano: 05-04-2020 12:55:1480 lat temu Sowieci przystąpili do rozstrzeliwania polskich oficerów w lasku nieopodal Katynia. Pod tajną uchwałą Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., która stanowiła rozkaz do wymordowania Polaków, podpisali się najważniejsi dygnitarze Związku Radzieckiego. Na początku kwietnia tego samego roku do Katynia ruszyły transporty z polskimi oficerami, uwięzionymi przez Sowietów po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 r. 3 kwietnia 1940 r. uznawany jest za pierwszy dzień masowych rozstrzeliwań.
Zbrodnia katyńska silnie naznaczyła historię Polski - jeszcze w trakcie II wojny światowej ZSRR wykorzystał ją jako pretekst do zerwania stosunków dyplomatycznych z Rządem RP na Emigracji. Była dobitnym przykładem funkcjonowania totalitarnego reżimu, który przez lata wypierał się odpowiedzialności. Mimo iż do 1989 r. oficjalnie nie można było w Polsce mówić o winie Sowietów, pamięć o ofiarach przetrwała.
70 lat po tragicznych wydarzeniach 1940 r. w katastrofie lotniczej w rejonie pobliskiego Smoleńska zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz licznymi przedstawicielami Polskich Sił Zbrojnych, administracji państwowej oraz bliskimi ofiar zbrodni katyńskiej. Kwietniowe tragedie odcisnęły trwałe piętno na historii Polski - naszym zbiorowym obowiązkiem jest o nich pamiętać.Recenzje książkowe w sam raz na wieczór
Dodano: 30-03-2020 21:32:10Ostatnie tygodnie mieliśmy naprawdę pracowite, gdy idzie o czytanie. Na polskim rynku książkowym jest tak wiele nowości poświęconych historii II wojny światowej (co oczywiście gorąco wspieramy), że ciężko za nim nadążyć. Często korzystamy ze wsparcia zaprzyjaźnionych redaktorów, za co serdecznie dziękujemy.
A dla Was, drodzy Czytelnicy, przygotowaliśmy dziesięć nowych tekstów, które możecie znaleźć w naszej "Bibliotece". Wśród nich znajdziecie jedną z pereł polskiej literatury obozowej "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej. Nie zabraknie wspomnień - choćby w postaci doskonałych wywiadów z "Ostatnimi Sprawiedliwymi" - czy rozważań o charakterze polityczno-taktycznym (tutaj "1941" Andrew Nagorskiego). Warto zwrócić uwagę na recenzję porównawczą "Niemieckiej broni pancernej". Dwie książki o tym samym tytule niemal w tym samym czasie? Mamy obie i przeanalizowaliśmy je dla Was.
Zachęcamy do odwiedzin naszej "Biblioteki" (te prawdziwe są, niestety, aktualnie zamknięte) i zapoznania się z nowościami książkowymi polskich wydawców. Życzymy miłej lektury!Wspieramy kolejny projekt Mariusza Borowiaka
Dodano: 21-03-2020 18:08:26Tradycyjnie już portal "II wojna światowa" objął patronat medialny nad kolejną książką wybitnego polskiego marynisty Mariusza Borowiaka. Jesteśmy zadowoleni tym bardziej, iż autor sięga po jeden z zapomnianych epizodów walk polsko-sowieckich, wracając do odkrywanego przez siebie tematu zbrodni w Mokranach. Nie bez przyczyny wydarzenie to było nazywane w polskiej historiografii "małym marynarskim Katyniem".
Co ważne, w trudnych chwilach dla całego rynku wydawniczego spowodowanych pandemią koronawirusa, staramy się wspierać wydawców, którzy przez lata współpracowali z portalem. Pamiętajmy, iż aktualnie - podobnie jak wielu przedsiębiorców w Polsce - przeżywają trudne chwile. Mamy nadzieję, że kryzys wywołany pandemią wkrótce się skończy i będziemy mogli znów spokojnie zasiąść do lektury wspaniałych opracowań, których nie brakuje na polskim rynku książkowym. Trzymamy kciuki!<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje