Wydawniczy apel w dobie koronawirusa
Dodano: 17-04-2020 21:48:17



Wydawcy nie pozostają bezczynni w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem! Z przyjemnością udostępniamy apel Fundacji Historia wystosowany do innych wydawców książek obecnych na polskim rynku:
"W chwilach tak trudnych dla naszego społeczeństwa zwracam się z gorącym apelem do wszystkich wydawców w Polsce o zorganizowanie wysyłek książek dla szpitali.
Książki te będą przeznaczone zarówno dla personelu medycznego, aby w chwilach kiedy mogą to czynić, mogli się oderwać od tej strasznie obciążającej ich psychicznie pracy, jak i dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Być może Wasza książka pomoże pacjentom przetrwać ten najtrudniejszy dla nich czas. Nie zapominajmy o tym, że często są oni skazani są na samotność - nie mogą odwiedzać ich bliscy. Dzięki Waszym książkom łatwiej im będzie znieść chorobę i powrócić do nas!"
Andrzej Ryba, FundacjaHistoria.pl, finna@finna.com.pl.
Możemy tylko dodać - gratulujemy inicjatywy i wiemy, że pierwsze pakiety będą wysłane do Szpitala Marynarki Wojennej im. Kontradmirała Profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku.



Warto czytać - promocja na czas kwarantanny
Dodano: 10-04-2020 17:04:00



Mieliśmy niedawno przyjemność recenzować kilka książek Wydawnictwa Replika, które od wielu lat przygotowuje doskonałe publikacje poświęcone II wojnie światowej i współpracuje z naszym portalem. Wspieranie czytelnictwa jest jednym z celów działania serwisu - cieszymy się, że możemy razem z Wami odkrywać kolejne znakomite publikacje, które opisujemy w naszej "Bibliotece". Kilka z nich jest z pewnością doskonale znanych miłośnikom historii. Wystarczy wspomnieć serie Leszka Adamczewskiego czy wzruszającego "Niedźwiedzia Wojtka" Aileen Orr.
Z przyjemnością dzielimy się zatem specjalną promocją, którą Replika przygotowała dla swoich odbiorców. Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie w bogatej kolekcji książek!
Zwróćcie uwagę na hashtag, który towarzyszy promocji: #zostańwdomuczytajksiążki! Zgodnie z tym hasłem my także zostajemy w domu. I oczywiście zamierzamy czytać!



80. rocznica zbrodni katyńskiej, 80 lat pamięci
Dodano: 05-04-2020 12:55:14



80 lat temu Sowieci przystąpili do rozstrzeliwania polskich oficerów w lasku nieopodal Katynia. Pod tajną uchwałą Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., która stanowiła rozkaz do wymordowania Polaków, podpisali się najważniejsi dygnitarze Związku Radzieckiego. Na początku kwietnia tego samego roku do Katynia ruszyły transporty z polskimi oficerami, uwięzionymi przez Sowietów po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 r. 3 kwietnia 1940 r. uznawany jest za pierwszy dzień masowych rozstrzeliwań.
Zbrodnia katyńska silnie naznaczyła historię Polski - jeszcze w trakcie II wojny światowej ZSRR wykorzystał ją jako pretekst do zerwania stosunków dyplomatycznych z Rządem RP na Emigracji. Była dobitnym przykładem funkcjonowania totalitarnego reżimu, który przez lata wypierał się odpowiedzialności. Mimo iż do 1989 r. oficjalnie nie można było w Polsce mówić o winie Sowietów, pamięć o ofiarach przetrwała.
70 lat po tragicznych wydarzeniach 1940 r. w katastrofie lotniczej w rejonie pobliskiego Smoleńska zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz licznymi przedstawicielami Polskich Sił Zbrojnych, administracji państwowej oraz bliskimi ofiar zbrodni katyńskiej. Kwietniowe tragedie odcisnęły trwałe piętno na historii Polski - naszym zbiorowym obowiązkiem jest o nich pamiętać.



Recenzje książkowe w sam raz na wieczór
Dodano: 30-03-2020 21:32:10



Ostatnie tygodnie mieliśmy naprawdę pracowite, gdy idzie o czytanie. Na polskim rynku książkowym jest tak wiele nowości poświęconych historii II wojny światowej (co oczywiście gorąco wspieramy), że ciężko za nim nadążyć. Często korzystamy ze wsparcia zaprzyjaźnionych redaktorów, za co serdecznie dziękujemy.
A dla Was, drodzy Czytelnicy, przygotowaliśmy dziesięć nowych tekstów, które możecie znaleźć w naszej "Bibliotece". Wśród nich znajdziecie jedną z pereł polskiej literatury obozowej "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej. Nie zabraknie wspomnień - choćby w postaci doskonałych wywiadów z "Ostatnimi Sprawiedliwymi" - czy rozważań o charakterze polityczno-taktycznym (tutaj "1941" Andrew Nagorskiego). Warto zwrócić uwagę na recenzję porównawczą "Niemieckiej broni pancernej". Dwie książki o tym samym tytule niemal w tym samym czasie? Mamy obie i przeanalizowaliśmy je dla Was.
Zachęcamy do odwiedzin naszej "Biblioteki" (te prawdziwe są, niestety, aktualnie zamknięte) i zapoznania się z nowościami książkowymi polskich wydawców. Życzymy miłej lektury!



Wspieramy kolejny projekt Mariusza Borowiaka
Dodano: 21-03-2020 18:08:26



Tradycyjnie już portal "II wojna światowa" objął patronat medialny nad kolejną książką wybitnego polskiego marynisty Mariusza Borowiaka. Jesteśmy zadowoleni tym bardziej, iż autor sięga po jeden z zapomnianych epizodów walk polsko-sowieckich, wracając do odkrywanego przez siebie tematu zbrodni w Mokranach. Nie bez przyczyny wydarzenie to było nazywane w polskiej historiografii "małym marynarskim Katyniem".
Co ważne, w trudnych chwilach dla całego rynku wydawniczego spowodowanych pandemią koronawirusa, staramy się wspierać wydawców, którzy przez lata współpracowali z portalem. Pamiętajmy, iż aktualnie - podobnie jak wielu przedsiębiorców w Polsce - przeżywają trudne chwile. Mamy nadzieję, że kryzys wywołany pandemią wkrótce się skończy i będziemy mogli znów spokojnie zasiąść do lektury wspaniałych opracowań, których nie brakuje na polskim rynku książkowym. Trzymamy kciuki!



Zapraszamy do współpracy i publikacji w portalu!
Dodano: 31-12-2019 20:52:15



Drodzy Czytelnicy! W ciągu piętnastu lat istnienia portal "II wojna światowa" stał się jedną z największych polskich witryn o tematyce historycznej. Co ważne, stale się rozwija, a baza artykułów rośnie z każdym dniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu z Was, postanowiliśmy umożliwić Wam publikowanie Waszych tekstów na łamach portalu.
Zachęcamy do współpracy szczególnie studentów historii, ale także doświadczonych historyków i pasjonatów, którzy chcieliby się podzielić wiedzą i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Współpraca z uznanym portalem, który rocznie notuje ponad milion odwiedzin, to nie tylko świetna okazja do promocji, ale i zdobycia wartościowego doświadczenia, które będzie procentować przy kolejnych projektach naukowych. Dla wielu z Was to także okazja do uzyskania dodatkowych punktów do stypendiów naukowych.
Jesteśmy otwarci na inne propozycje współpracy, wystarczyć do nas napisać lub zadzwonić, by omówić szczegóły. Zachęcamy do kontaktu pod adresem mailowym: mateuszlabuz@gmail.com i telefonicznie pod numerem 508291950.



80 lat od zbrodni w Wawrze - pamięć wciąż żywa
Dodano: 28-12-2019 16:30:05



Minęło już 80 lat od czasu zbrodni w Wawrze, jednego z pierwszych aktów niemieckiego terroru na dużą skalę - aktów terroru będącego niesprawiedliwym odwetem za rzekome przewinienia niewinnych obywateli Polski.
Okres niemieckiej okupacji ziem polskich to czas terroru i eksterminacji na wielką skalę. Najeźdźca prowadził represyjną politykę względem Polski i Polaków, próbując zastraszyć obywateli podbitego kraju. Jednocześnie realizował plan nakreślony przez Adolfa Hitlera, którego głównym celem było najpierw podporządkowanie ludów słowiańskich, a następnie ich fizyczne wyniszczenie, w myśl rasistowskiej ideologii nazistowskiej. Jednym z pierwszych aktów dramatu na ziemiach polskich była zbrodnia w Wawrze, której Niemcy dopuścili się pod koniec 1939 roku.
Przez lata Polskie Podziemie przypominało o Wawrze, demonstrując pamięć o pomordowanych. Także po zakończeniu II wojnie światowej nie zapomniano o ofiarach i nawet dzisiaj, tak wiele lat po wojnie, możemy chwilą zadumy przypomnieć o bolesnej przeszłości.



Wspomnienia ostatniego polskiego marynarza
Dodano: 22-09-2019 13:13:53



Prezentujemy Państwu wywiad z Kazimierzem Stefankiewiczem, ostatnim polskim marynarzem z czasów II wojny światowej, który służył m.in. na zatopionym w rejonie Malty ORP Kujawiak. Dzieje polskiego niszczyciela to oczywiście pasjonująca historia, ale jeszcze ważniejsze wydaje się przypominanie o tych, którzy tę historię tworzyli.
Kazimierz Stefankiewicz był niewątpliwie jednym z nich. Gdy w 2014 roku zespół polskich płetwonurków ze Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe odkrył wrak Kujawiaka, skontaktowała się z nim rodzina marynarza. Pan Kazimierz był wówczas w podeszłym wieku, ale z wielką pasją opowiedział o swojej służbie. W latach 2015 i 2016 udało się nagrać kilka rozmów, których efekty mogą Państwo obejrzeć teraz.
Kazimierz Stefankiewicz odszedł w 2019 roku i ten film jest wspaniałym podsumowaniem spotkań z, jak się teraz okazuje, ostatnim polskim marynarzem, który służył na polskim okręcie w trakcie II wojny światowej.



<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje