Rocznica masowej egzekucji więźniów Pawiaka

Dodano: 18-10-2017 12:02:43W nocy z 17 na 18 października 1943 roku Niemcy wyprowadzili kilkuset więźniów Pawiaka, by następnie rozstrzelać ich w rejonie ul. Pawiej i Dzielnej w Warszawie. Była to jedna z największych masowych egzekucji więźniów Pawiaka. Więzienie przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie zaadaptowano do celów niemieckiej policji już w październiku 1939 roku. Niemal od razu po rozpoczęciu okupacji stolicy przez siły niemieckie rozpoczęto masowe aresztowania wśród Polaków, głównie reprezentantów inteligencji. Przez lata Pawiak stał się miejscem kaźni tysięcy polskich patriotów, których Niemcy przeznaczyli do fizycznej eksterminacji. W budynku mieściła się siedziba Wydziału IV Tajnej Policji Państwowej, owianej złą sławą Gestapo.
Pawiak nie przetrwał do wyzwolenia Warszawy. Budynek został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie więzienia nie odbudowano, jednak w latach sześćdziesiątych otwarto w tym miejscu Muzeum Więzienia Pawiak będące swoistym hołdem złożonym ofiarom. W czasie okupacji na murach Warszawy wielokrotnie pojawiały się charakterystyczne napisy "Pawiak pomścimy" będące efektem działalności podziemnego ruchu oporu. Wyrazem zemsty były m.in. akcje likwidacyjne przeprowadzane przez odziały Armii Krajowej i wymierzone w odznaczających się szczególnym okrucieństwem funkcjonariuszy niemieckiej policji."Tygrys. Legendarny czołg" z patronatem portalu

Dodano: 17-10-2017 09:05:30Na rynku książkowym ukazała się właśnie nowość Wydawnictwa RM zatytułowana "Tygrys. Legendarny czołg". Thomas Anderson, czołowy specjalista w dziedzinie niemieckich wozów bojowych, przedstawia historię czołgu – od jego początków i pierwszych modeli prototypowych, po liczne warianty budowane na podwoziu "Tygrysa". Książka została zilustrowana wieloma niepublikowanymi wcześniej zdjęciami. Zawiera także wyjątki z podręczników obsługi "Tygrysów" oraz fragmenty wywiadów z weteranami niemieckich wojsk pancernych z czasów drugiej wojny światowej i ich wspomnień.
Publikacja RM zapowiada się jako świetna lektura dla wszystkich miłośników techniki wojskowej, przede wszystkim broni pancernej. Warto również podkreślić, iż ze względu na wszechstronne wykorzystanie "Tygrysów" w walkach w czasie II wojny światowej - na froncie afrykańskim, radzieckim, w Europie Zachodniej - to także uniwersalna historia przebieg starć decydujących o losach konfliktu."Daily Mirror" pisze o "polskim mordercy" Hansie Franku

Dodano: 16-10-2017 09:23:30Od zakończenia II wojny światowej minęło siedemdziesiąt lat, a mimo tego jej historia wciąż wzbudza żywe emocje. Dzisiaj to już nie tylko wielkie bitwy i kampanie, ale walka o honor i prawdę. "Polskie obozy koncentracyjne" stały się elementem niepokojącej retoryki i są jednym z palących problemów polskiej polityki historycznej. Co gorsza, kreatywność dziennikarzy i polityków zdaje się nie mieć granic.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": "Polskie obozy zagłady"- kłamstwo powtarzane wielokrotnie....Andrzej Kowerski - as wywiadu bez jednej nogi

Dodano: 06-10-2017 15:59:52Andrzej Kowerski to bez wątpienia jedna z ciekawszych postaci współpracujących z Polskim Podziemiem w czasie II wojny światowej. Choć formalnie był członkiem brytyjskiego wywiadu, miał duże zasługi na polu walki z Niemcami także w okupowanym kraju. Prywatnie był partnerem Krystyny Skarbek, legendarnej dzisiaj agentki SOE. Związek zdominował biografię Kowerskiego, choć przecież jego życiorys predysponował go do bycia inspirującą postacią. Cóż, z Krystyną Skarbek trudno było wygrać. Kowerski przekonał się o tym wielokrotnie.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Andrzej Kowerski - cichy bohater u boku Krystyny Skarbek.Ostatni cichociemny - Aleksander Tarnawski

Dodano: 30-09-2017 12:48:25Aleksander Tarnawski to ostatni żyjący cichociemny. Jego historia przez lata była inspiracją dla kolejnych śmiałków, którzy postanowili służyć ojczyźnie w wojskach specjalnych i powietrznodesantowych. W wieku 93 lat wykonał jeszcze jeden skok, symbolicznie przekazując pałeczkę żołnierzom kontynuującym tradycje elitarnej jednostki Wojska Polskiego. Wraz z kolegami przebył trudny szlak bojowy - był zagrożony dekonspiracją ze strony Niemców, a następnie aresztowaniem przez Sowietów, którzy na przełomie 1944 i 1945 roku byli już jednoznacznie wrogo nastawieni względem Polskiego Podziemia, a w szczególności cichociemnych uważanych za agentów przysyłanych z Londynu.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Przez pół Europy do Polski - Aleksander Tarnawski.Błędy doktryny "łagodzenia"

Dodano: 12-09-2017 17:03:48Jednym z podstawowych błędów przedwojennych mocarstw względem imperialnej polityki prowadzonej przez III Rzeszę był brak stanowczej reakcji i podporządkowanie zgubnej doktrynie "łagodzenia" (ang. appeasement). Żadna z ówczesnych potęg gospodarczych, politycznych i militarnych nie sprzeciwiła się agresywnej i roszczeniowej postawie hitlerowskich Niemiec. W efekcie Niemcy nie tylko odbudowały swoją pozycję międzynarodową, ale i stworzyły system polityczno-militarny, który umożliwił im podbicie połowy Europy.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Wojna": Błędy doktryny "łagodzenia".Nowy dział dla miłośników historii!

Dodano: 06-09-2017 10:53:35Przygotowaliśmy dla Państwa absolutnie nowy dział zatytułowany "Wojna". Znajdą w nim Państwo wszystkie niezbędne informacje, by zrozumieć specyfikę konfliktu. Szeroko opisujemy genezę, przebieg, drogę do totalitaryzmów, ale także kwestie okupacji, Holocaustu czy powojennych decyzji. Łącznie ponad 200 nowych tekstów zebranych w czytelne, przejrzyste działy. Nie zabraknie miejsca dla historii Polski, która stanowi jeden z ważniejszych elementów całości. Jednym z pierwszych materiałów, jakie proponujemy do lektury są dzieje odzyskania niepodległości przez Polskę.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Wojna": Odrodzenie Polski.Rocznica wybuchu II wojny światowej

Dodano: 01-09-2017 12:43:34Wojna Obronna 1939 roku była niezwykle bolesnym wydarzeniem w historii Polski. Mimo porażki naród polski nie poddawał się i przez blisko sześć lat toczył walkę o wolność i suwerenność ojczyzny. Polacy byli niezwykle aktywnymi uczestnikami konfliktu - brali udział w licznych bitwach na wielu frontach, organizowali prężny ruch oporu, współtworzyli koalicję aliancką. Po blisko osiemdziesięciu latach coraz mniej jest żyjących świadków tamtych zdarzeń. Pamiętajmy o nich, pamiętajmy o ich wysiłku i zaangażowaniu. To nasz wspólny obowiązek.
Zapraszamy do odwiedzin naszego profilu, gdzie opowiadamy o polskich bohaterach konfliktu: "Historia II wojny światowej".<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje