Nowy projekt fotograficzny "Kiedyś i dziś"

Dodano: 20-10-2017 07:50:46Zachęcamy do zapoznania się z nowym projektem fotograficznym "Kiedyś i dziś" prezentującym zmiany, jakie zachodzą w przestrzeni publicznej. To niezwykłe zestawienie przeszłości i teraźniejszości, które często przenikają się wzajemnie. Nie chodzi jedynie o znaczenie historii, choć ona odgrywa w tym wypadku pierwszorzędną rolę.
W ramach projektu będą pokazywane także sprawy społeczne, polityczne, gospodarcze - wszystko to, co kształtuje rzeczywistość. Autorem powyższej fotografii jest Marcin Dziedzic, twórca albumu "Teraz '44 Historie".
Zobacz więcej w materiałach nowego serwisu: "Kiedyś i dziś".Rocznica powstania pierwszego oddziału kamikaze

Dodano: 19-10-2017 08:47:39Jednym z najbardziej wstrząsających epizodów kampanii na Pacyfiku było zaangażowanie w walkę japońskich pilotów-samobójców. Kamikaze budzili przerażenie i postrach wśród amerykańskich żołnierzy, którzy właściwie do końca wojny nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu na walkę ze straceńczymi atakami. Tymczasem dla wielu Japończyków samobójcza śmierć była przejawem męstwa, patriotyzmu i honoru. Dla niektórych swoistym zaszczytem, który stanowił wystarczającą motywację do poświęcenia najwyższej wagi.
19 października 1944 roku Japończycy utworzyli pierwszy oddział kamikaze. Wkrótce ochotnicy-samobójcy zostali wysłani do ataku na amerykańską flotę szykującą się do inwazji na Filipinach. Amerykańscy marynarze byli przerażeni wizją kolejnych desperackich ataków. W praktyce nigdy nie wypracowano skutecznej strategii obrony przed lotnikami-samobójcami.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Kamikaze - boski wiatr śmierci.Rocznica masowej egzekucji więźniów Pawiaka

Dodano: 18-10-2017 12:02:43W nocy z 17 na 18 października 1943 roku Niemcy wyprowadzili kilkuset więźniów Pawiaka, by następnie rozstrzelać ich w rejonie ul. Pawiej i Dzielnej w Warszawie. Była to jedna z największych masowych egzekucji więźniów Pawiaka. Więzienie przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie zaadaptowano do celów niemieckiej policji już w październiku 1939 roku. Niemal od razu po rozpoczęciu okupacji stolicy przez siły niemieckie rozpoczęto masowe aresztowania wśród Polaków, głównie reprezentantów inteligencji. Przez lata Pawiak stał się miejscem kaźni tysięcy polskich patriotów, których Niemcy przeznaczyli do fizycznej eksterminacji. W budynku mieściła się siedziba Wydziału IV Tajnej Policji Państwowej, owianej złą sławą Gestapo.
Pawiak nie przetrwał do wyzwolenia Warszawy. Budynek został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie więzienia nie odbudowano, jednak w latach sześćdziesiątych otwarto w tym miejscu Muzeum Więzienia Pawiak będące swoistym hołdem złożonym ofiarom. W czasie okupacji na murach Warszawy wielokrotnie pojawiały się charakterystyczne napisy "Pawiak pomścimy" będące efektem działalności podziemnego ruchu oporu. Wyrazem zemsty były m.in. akcje likwidacyjne przeprowadzane przez odziały Armii Krajowej i wymierzone w odznaczających się szczególnym okrucieństwem funkcjonariuszy niemieckiej policji."Tygrys. Legendarny czołg" z patronatem portalu

Dodano: 17-10-2017 09:05:30Na rynku książkowym ukazała się właśnie nowość Wydawnictwa RM zatytułowana "Tygrys. Legendarny czołg". Thomas Anderson, czołowy specjalista w dziedzinie niemieckich wozów bojowych, przedstawia historię czołgu – od jego początków i pierwszych modeli prototypowych, po liczne warianty budowane na podwoziu "Tygrysa". Książka została zilustrowana wieloma niepublikowanymi wcześniej zdjęciami. Zawiera także wyjątki z podręczników obsługi "Tygrysów" oraz fragmenty wywiadów z weteranami niemieckich wojsk pancernych z czasów drugiej wojny światowej i ich wspomnień.
Publikacja RM zapowiada się jako świetna lektura dla wszystkich miłośników techniki wojskowej, przede wszystkim broni pancernej. Warto również podkreślić, iż ze względu na wszechstronne wykorzystanie "Tygrysów" w walkach w czasie II wojny światowej - na froncie afrykańskim, radzieckim, w Europie Zachodniej - to także uniwersalna historia przebieg starć decydujących o losach konfliktu."Daily Mirror" pisze o "polskim mordercy" Hansie Franku

Dodano: 16-10-2017 09:23:30Od zakończenia II wojny światowej minęło siedemdziesiąt lat, a mimo tego jej historia wciąż wzbudza żywe emocje. Dzisiaj to już nie tylko wielkie bitwy i kampanie, ale walka o honor i prawdę. "Polskie obozy koncentracyjne" stały się elementem niepokojącej retoryki i są jednym z palących problemów polskiej polityki historycznej. Co gorsza, kreatywność dziennikarzy i polityków zdaje się nie mieć granic.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": "Polskie obozy zagłady"- kłamstwo powtarzane wielokrotnie....Andrzej Kowerski - as wywiadu bez jednej nogi

Dodano: 06-10-2017 15:59:52Andrzej Kowerski to bez wątpienia jedna z ciekawszych postaci współpracujących z Polskim Podziemiem w czasie II wojny światowej. Choć formalnie był członkiem brytyjskiego wywiadu, miał duże zasługi na polu walki z Niemcami także w okupowanym kraju. Prywatnie był partnerem Krystyny Skarbek, legendarnej dzisiaj agentki SOE. Związek zdominował biografię Kowerskiego, choć przecież jego życiorys predysponował go do bycia inspirującą postacią. Cóż, z Krystyną Skarbek trudno było wygrać. Kowerski przekonał się o tym wielokrotnie.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Andrzej Kowerski - cichy bohater u boku Krystyny Skarbek.Ostatni cichociemny - Aleksander Tarnawski

Dodano: 30-09-2017 12:48:25Aleksander Tarnawski to ostatni żyjący cichociemny. Jego historia przez lata była inspiracją dla kolejnych śmiałków, którzy postanowili służyć ojczyźnie w wojskach specjalnych i powietrznodesantowych. W wieku 93 lat wykonał jeszcze jeden skok, symbolicznie przekazując pałeczkę żołnierzom kontynuującym tradycje elitarnej jednostki Wojska Polskiego. Wraz z kolegami przebył trudny szlak bojowy - był zagrożony dekonspiracją ze strony Niemców, a następnie aresztowaniem przez Sowietów, którzy na przełomie 1944 i 1945 roku byli już jednoznacznie wrogo nastawieni względem Polskiego Podziemia, a w szczególności cichociemnych uważanych za agentów przysyłanych z Londynu.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Przez pół Europy do Polski - Aleksander Tarnawski.Błędy doktryny "łagodzenia"

Dodano: 12-09-2017 17:03:48Jednym z podstawowych błędów przedwojennych mocarstw względem imperialnej polityki prowadzonej przez III Rzeszę był brak stanowczej reakcji i podporządkowanie zgubnej doktrynie "łagodzenia" (ang. appeasement). Żadna z ówczesnych potęg gospodarczych, politycznych i militarnych nie sprzeciwiła się agresywnej i roszczeniowej postawie hitlerowskich Niemiec. W efekcie Niemcy nie tylko odbudowały swoją pozycję międzynarodową, ale i stworzyły system polityczno-militarny, który umożliwił im podbicie połowy Europy.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Wojna": Błędy doktryny "łagodzenia".<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje