"Dekret o ochronie Państwa" - komunistyczne prawo prześladowań

Dodano: 30-10-2017 08:32:38Gdy w lipcu 1944 roku z inspiracji Moskwy ogłoszono manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, wydawało się, że wszystkie karty wciąż znajdują się w rękach legalnego, posiadającego legitymację do reprezentowania narodu polskiego Rządu RP na Emigracji. Wydawało się... PKWN, z wydatną pomocą sowieckiej Armii Czerwonej, szybko zaczął zdobywać dominującą pozycję na wyzwalanych spod niemieckiej okupacji ziemiach polskich. 30 października 1944 roku komuniści rozwiali resztki wątpliwości, wydając ,,Dekret o ochronie Państwa", który w praktyce stanowił pseudoprawną podstawę do zniszczenia ocalałych po Powstaniu Warszawskim resztek Polskiego Podziemia.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Polska": Dekret o ochronie Państwa PKWN - komunistyczne prawo prześladowań.73. rocznica wyzwolenia Bredy przez żołnierzy gen. Maczka

Dodano: 29-10-2017 10:18:4529 października 1944 roku polscy żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka wyzwolili holenderską Bredę. Miasto zostało uratowano dzięki świetnemu manewrowi taktycznemu dowódcy, który obszedł niemiecką obronę, by ocalić Bredę przed wyniszczającymi walkami.
Polaków witano w Bredzie jak bohaterów. W późniejszym czasie sporo żołnierzy osiadło w tym pięknym brabanckim mieście i okolicach i poślubiło miejscowe kobiety. Przez lata tworzyli tam prężną społeczność polonijną. Breda nigdy nie zapomniała gen. Maczka i jego podkomendnych w przeciwieństwie do komunistycznej ojczyzny, która odebrała generałowi obywatelstwo polskie.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Wyzwolenie Bredy - świetny manewr Maczka.Zmarł płk Zbigniew Makowiecki, ostatni kawalerzysta II RP

Dodano: 27-10-2017 08:44:15Ostatni kawalerzysta kampanii wrześniowej, ostatni członek legendarnej 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka odszedł na wieczną wartę. W wieku stu lat zmarł płk Zbigniew Makowiecki. Jego życiorys jak w soczewce skupia losy wielu polskich bohaterów walk z okresu II wojny światowej.
Fot. PAP, Grzegorz Michałowski.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Pułkownik Zbigniew Makowiecki - ostatni kawalerzysta II RP.Nowy projekt fotograficzny "Kiedyś i dziś"

Dodano: 20-10-2017 07:50:46Zachęcamy do zapoznania się z nowym projektem fotograficznym "Kiedyś i dziś" prezentującym zmiany, jakie zachodzą w przestrzeni publicznej. To niezwykłe zestawienie przeszłości i teraźniejszości, które często przenikają się wzajemnie. Nie chodzi jedynie o znaczenie historii, choć ona odgrywa w tym wypadku pierwszorzędną rolę.
W ramach projektu będą pokazywane także sprawy społeczne, polityczne, gospodarcze - wszystko to, co kształtuje rzeczywistość. Autorem powyższej fotografii jest Marcin Dziedzic, twórca albumu "Teraz '44 Historie".
Zobacz więcej w materiałach nowego serwisu: "Kiedyś i dziś".Rocznica powstania pierwszego oddziału kamikaze

Dodano: 19-10-2017 08:47:39Jednym z najbardziej wstrząsających epizodów kampanii na Pacyfiku było zaangażowanie w walkę japońskich pilotów-samobójców. Kamikaze budzili przerażenie i postrach wśród amerykańskich żołnierzy, którzy właściwie do końca wojny nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu na walkę ze straceńczymi atakami. Tymczasem dla wielu Japończyków samobójcza śmierć była przejawem męstwa, patriotyzmu i honoru. Dla niektórych swoistym zaszczytem, który stanowił wystarczającą motywację do poświęcenia najwyższej wagi.
19 października 1944 roku Japończycy utworzyli pierwszy oddział kamikaze. Wkrótce ochotnicy-samobójcy zostali wysłani do ataku na amerykańską flotę szykującą się do inwazji na Filipinach. Amerykańscy marynarze byli przerażeni wizją kolejnych desperackich ataków. W praktyce nigdy nie wypracowano skutecznej strategii obrony przed lotnikami-samobójcami.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Kamikaze - boski wiatr śmierci.Rocznica masowej egzekucji więźniów Pawiaka

Dodano: 18-10-2017 12:02:43W nocy z 17 na 18 października 1943 roku Niemcy wyprowadzili kilkuset więźniów Pawiaka, by następnie rozstrzelać ich w rejonie ul. Pawiej i Dzielnej w Warszawie. Była to jedna z największych masowych egzekucji więźniów Pawiaka. Więzienie przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie zaadaptowano do celów niemieckiej policji już w październiku 1939 roku. Niemal od razu po rozpoczęciu okupacji stolicy przez siły niemieckie rozpoczęto masowe aresztowania wśród Polaków, głównie reprezentantów inteligencji. Przez lata Pawiak stał się miejscem kaźni tysięcy polskich patriotów, których Niemcy przeznaczyli do fizycznej eksterminacji. W budynku mieściła się siedziba Wydziału IV Tajnej Policji Państwowej, owianej złą sławą Gestapo.
Pawiak nie przetrwał do wyzwolenia Warszawy. Budynek został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie więzienia nie odbudowano, jednak w latach sześćdziesiątych otwarto w tym miejscu Muzeum Więzienia Pawiak będące swoistym hołdem złożonym ofiarom. W czasie okupacji na murach Warszawy wielokrotnie pojawiały się charakterystyczne napisy "Pawiak pomścimy" będące efektem działalności podziemnego ruchu oporu. Wyrazem zemsty były m.in. akcje likwidacyjne przeprowadzane przez odziały Armii Krajowej i wymierzone w odznaczających się szczególnym okrucieństwem funkcjonariuszy niemieckiej policji."Tygrys. Legendarny czołg" z patronatem portalu

Dodano: 17-10-2017 09:05:30Na rynku książkowym ukazała się właśnie nowość Wydawnictwa RM zatytułowana "Tygrys. Legendarny czołg". Thomas Anderson, czołowy specjalista w dziedzinie niemieckich wozów bojowych, przedstawia historię czołgu – od jego początków i pierwszych modeli prototypowych, po liczne warianty budowane na podwoziu "Tygrysa". Książka została zilustrowana wieloma niepublikowanymi wcześniej zdjęciami. Zawiera także wyjątki z podręczników obsługi "Tygrysów" oraz fragmenty wywiadów z weteranami niemieckich wojsk pancernych z czasów drugiej wojny światowej i ich wspomnień.
Publikacja RM zapowiada się jako świetna lektura dla wszystkich miłośników techniki wojskowej, przede wszystkim broni pancernej. Warto również podkreślić, iż ze względu na wszechstronne wykorzystanie "Tygrysów" w walkach w czasie II wojny światowej - na froncie afrykańskim, radzieckim, w Europie Zachodniej - to także uniwersalna historia przebieg starć decydujących o losach konfliktu."Daily Mirror" pisze o "polskim mordercy" Hansie Franku

Dodano: 16-10-2017 09:23:30Od zakończenia II wojny światowej minęło siedemdziesiąt lat, a mimo tego jej historia wciąż wzbudza żywe emocje. Dzisiaj to już nie tylko wielkie bitwy i kampanie, ale walka o honor i prawdę. "Polskie obozy koncentracyjne" stały się elementem niepokojącej retoryki i są jednym z palących problemów polskiej polityki historycznej. Co gorsza, kreatywność dziennikarzy i polityków zdaje się nie mieć granic.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": "Polskie obozy zagłady"- kłamstwo powtarzane wielokrotnie....<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje