79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dodano: 01-09-2018 18:56:47O świcie 1 września 1939 roku niemieckie wojska przekroczyły granicę z Polską, dokonując agresji, która dała początek II wojnie światowej. Symboliczne pierwsze strzały w kierunku polskiej placówki na Westerplatte oddał pancernik "Schleswig-Holstein", który kilka dni wcześniej przybył do Gdańska z kurtuazyjną wizytą.
Mija 79 lat od tych tragicznych wydarzeń. Wiele ran wciąż nie zostało zabliźnionych. Ogrom cierpień polskiego narodu wyrażał się nie tylko w bezpośrednich stratach osobowych i materialnych, ale i wpływie, jaki wojna wywarła na kolejne pokolenia. Dziś żyjemy w świecie pełnym niepokojów, a wojna nie zagraża nam bezpośrednio. Jest jednak obowiązkiem pamiętać o tragicznej przeszłości, by podobny dramat nie stał się udziałem ludzkości raz jeszcze.
W rocznicę wybuchu wojny proponujemy lekturę artykułu poświęconego Intelligenzaktion i prześladowaniom polskiej inteligencji przez Niemców.Konkurs książkowy dla Czytelników portalu!

Dodano: 15-08-2018 09:30:56Dzięki uprzejmości naszego partnera Wydawnictwa Znak przygotowaliśmy dla Państwa kolejny konkurs książkowy. Tym razem nagrodę główną stanowi zestaw publikacji Dariusza Kalińskiego, autora bestsellerowej "Czerwonej zarazy". W skład kompletu wchodzi jeszcze absolutna nowość zatytułowana "Bilans krzywd". Książka rozlicza się z niemieckimi zbrodniami popełnionymi w okupowanej Polsce. To tragiczny i smutny bilans szkód, jakie najeźdźcy wyrządzili naszym rodakom.
Książka trafiła właśnie do księgarń nakładem Wydawnictwa Znak."Zdobyć Budapeszt" - historia niezwykłej batalii

Dodano: 17-06-2018 21:26:56Po raz kolejny mamy przyjemność patronować wartościowej publikacji, która udanie łączy żywą opowieść o historii z rzetelnym, fachowym podejściem wojskowym. W książce "Zdobyć Budapeszt. Kampania na Węgrzech 1944" Kamen Nevenkin opowiada o przeprowadzonej z wielkim rozmachem operacji Armii Czerwonej. Sowieci nie tylko wyparli Niemców z terytorium Węgier, ale i umożliwili sobie przejęcie kontroli nad znaczną częścią Europy Środkowej. Budapeszt był kluczem sukcesu, odciążając jednocześnie północne skrzydło radzieckich armii maszerujących w kierunku Berlina. Bitwa miała kolosalne znaczenie dla historii tej części Europy. Warto przyjrzeć się jej bliżej.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Replika. Premiera publikacji już 10 lipca 2018 r."Zestrzelony" z patronatem portalu "II wojna światowa"

Dodano: 10-06-2018 20:23:24Właśnie ukazała się książka "Zestrzelony" zawierająca wspomnienia niemieckiego asa myśliwskiego Waltera Schucka. Wojnę zakończył z 206 zwycięstwami powietrznymi, co było wynikiem niezwykle imponującym. Jego historia to unikatowy przykład dziejów Luftwaffe.
Schuck relacjonuje wydarzenia z punktu widzenia młodego lotnika, który bardzo szybko osiągnął wysoki status w armii i wszedł do grona myśliwskich sław. Stara się ukazać mało zrozumiały dziś pogląd, iż wraz ze swymi towarzyszami starali się działać dla "ludzi i kraju". Usprawiedliwia się, stwierdzając, że ich szlachetne motywacje były nadużywane, a oni sami należą do zdradzonego pokolenia. Jak to skomentować z dzisiejszej perspektywy? Czy Schuck faktycznie walczył dla swojego kraju ze szlachetnych pobudek? Zostawiamy ocenę naszym Czytelnikom. Bądźmy uważni w lekturze, bo skłania do refleksji i krytycznego myślenia.
Książka została przygotowana przez Wydawnictwa Replika.Jubileusz odzyskania niepodległości z Normanem Daviesem

Dodano: 10-04-2018 14:42:54Normana Daviesa chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Brytyjski historyk, pisarz, podróżnik, a przede wszystkim miłośnik Polski przez lata opowiadał o dziejach naszego kraju. Zebrało się tego grubo ponad trzy tysiące stron! Jego książki stały się także źródłem wzruszeń dla milionów czytelników. Właśnie ukazała się specjalna kolekcja - przygotowana z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę - obejmująca aż pięć tomów: "Serce Europy", "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Powstanie ‘44", a także dwutomowe wydanie "Bożego igrzyska", czyli legendarnego już syntetycznego opisu 1000-letnich dziejów naszego kraju.
Recenzja jubileuszowego wydania ukaże się na łamach portalu "II wojna światowa". Postaramy się przyjrzeć fenomenowi Normana Daviesa i niesłabnącej popularności jego publikacji.
Zbiór trafił do księgarń już 4 kwietnia nakładem Wydawnictwa Znak."Polskie obozy zagłady" - kłamstwo powtarzane wielokrotnie...

Dodano: 30-01-2018 13:13:20Od zakończenia II wojny światowej minęło siedemdziesiąt lat, a mimo tego jej historia wciąż wzbudza żywe emocje. Dzisiaj to już nie tylko wielkie bitwy i kampanie, ale walka o honor i prawdę. "Polskie obozy koncentracyjne" stały się elementem niepokojącej retoryki i są jednym z palących problemów polskiej polityki historycznej. Co gorsza, kreatywność dziennikarzy i polityków zdaje się nie mieć granic. Projekt ustawy penalizującej przypisywanie państwu i narodowi polskiemu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie totalitarnej III Rzeszy wywołał żywe dyskusje polityczne i medialne. W tym wszystkim niepokoi wyjątkowo częste odwoływanie się do rzekomego uczestnictwa polskiego narodu w Holocauście, co świadczy o coraz większym rozmywaniu niemieckiej odpowiedzialności za Zagładę. Jakie są źródła przeinaczeń? Czy historia faktycznie ma znaczenie? Staramy się to przedstawić w naszym materiale dot. wyjątkowo bulwersującej frazy "polskie obozy koncentracyjne".
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": "Polskie obozy zagłady" - kłamstwo powtarzane wielokrotnie....Konferencja w Casablance - początek powojennego świata

Dodano: 14-01-2018 17:12:4914 stycznia 1943 roku w dopiero co wyzwolonej Casablance spotkali się prezydent USA Franklin Delano Roosevelt oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. W konferencji udział wzięli także przedstawiciele Wolnej Francji - gen. Charles de Gaulle i gen. Henri Giraud. Debatowano przez pełne dziesięć dni, w trakcie których ustalono główne kierunki działań militarnych i politycznych. Casablanca stanowiła wstęp do powojennych rozstrzygnięć, przesądzając między innymi o losie gaullistowskiej Francji oraz niezbędnych przemian w pozbawionych nazistów Niemczech. Czas pokazał, że szczytne ideały, do jakich odwoływali się alianci zachodni, zostały zepchnięte na dalszy plan i były często mniej ważne od politycznej pragmatyczności. Casablanca była preludium tego, co wydarzyło się później w Teheranie i Jałcie, już przy udziale Józefa Stalina.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Konferencja w Casablance - początek nowego świata.Rocznica śmierci jedynej cichociemnej, gen. Elżbiety Zawackiej

Dodano: 10-01-2018 13:18:17Gen. Elżbieta Zawacka powinna być jednym tchem wymieniana w panteonie polskich bohaterów II wojny światowej. Jej biografia to przykład niezłomności, poświęcenia i ogromnej odwagi, które stały się symbolem walki o wolną Polskę. Przeszła przez życie niczym burza, choć przecież trwało aż sto lat. Zostawiła po sobie niezliczone wspomnienia i anegdoty, przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju historię kobiety-cichociemnej. W dziewiątą rocznicę śmierci wspominamy jej niezwykły życiorys.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Elżbieta Zawacka - jedyna i niepowtarzalna kobieta wśród cichociemnych.<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje