"Zestrzelony" z patronatem portalu "II wojna światowa"

Dodano: 10-06-2018 20:23:24Właśnie ukazała się książka "Zestrzelony" zawierająca wspomnienia niemieckiego asa myśliwskiego Waltera Schucka. Wojnę zakończył z 206 zwycięstwami powietrznymi, co było wynikiem niezwykle imponującym. Jego historia to unikatowy przykład dziejów Luftwaffe.
Schuck relacjonuje wydarzenia z punktu widzenia młodego lotnika, który bardzo szybko osiągnął wysoki status w armii i wszedł do grona myśliwskich sław. Stara się ukazać mało zrozumiały dziś pogląd, iż wraz ze swymi towarzyszami starali się działać dla "ludzi i kraju". Usprawiedliwia się, stwierdzając, że ich szlachetne motywacje były nadużywane, a oni sami należą do zdradzonego pokolenia. Jak to skomentować z dzisiejszej perspektywy? Czy Schuck faktycznie walczył dla swojego kraju ze szlachetnych pobudek? Zostawiamy ocenę naszym Czytelnikom. Bądźmy uważni w lekturze, bo skłania do refleksji i krytycznego myślenia.
Książka została przygotowana przez Wydawnictwa Replika.Jubileusz odzyskania niepodległości z Normanem Daviesem

Dodano: 10-04-2018 14:42:54Normana Daviesa chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Brytyjski historyk, pisarz, podróżnik, a przede wszystkim miłośnik Polski przez lata opowiadał o dziejach naszego kraju. Zebrało się tego grubo ponad trzy tysiące stron! Jego książki stały się także źródłem wzruszeń dla milionów czytelników. Właśnie ukazała się specjalna kolekcja - przygotowana z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę - obejmująca aż pięć tomów: "Serce Europy", "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Powstanie ‘44", a także dwutomowe wydanie "Bożego igrzyska", czyli legendarnego już syntetycznego opisu 1000-letnich dziejów naszego kraju.
Recenzja jubileuszowego wydania ukaże się na łamach portalu "II wojna światowa". Postaramy się przyjrzeć fenomenowi Normana Daviesa i niesłabnącej popularności jego publikacji.
Zbiór trafił do księgarń już 4 kwietnia nakładem Wydawnictwa Znak."Polskie obozy zagłady" - kłamstwo powtarzane wielokrotnie...

Dodano: 30-01-2018 13:13:20Od zakończenia II wojny światowej minęło siedemdziesiąt lat, a mimo tego jej historia wciąż wzbudza żywe emocje. Dzisiaj to już nie tylko wielkie bitwy i kampanie, ale walka o honor i prawdę. "Polskie obozy koncentracyjne" stały się elementem niepokojącej retoryki i są jednym z palących problemów polskiej polityki historycznej. Co gorsza, kreatywność dziennikarzy i polityków zdaje się nie mieć granic. Projekt ustawy penalizującej przypisywanie państwu i narodowi polskiemu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie totalitarnej III Rzeszy wywołał żywe dyskusje polityczne i medialne. W tym wszystkim niepokoi wyjątkowo częste odwoływanie się do rzekomego uczestnictwa polskiego narodu w Holocauście, co świadczy o coraz większym rozmywaniu niemieckiej odpowiedzialności za Zagładę. Jakie są źródła przeinaczeń? Czy historia faktycznie ma znaczenie? Staramy się to przedstawić w naszym materiale dot. wyjątkowo bulwersującej frazy "polskie obozy koncentracyjne".
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": "Polskie obozy zagłady" - kłamstwo powtarzane wielokrotnie....Konferencja w Casablance - początek powojennego świata

Dodano: 14-01-2018 17:12:4914 stycznia 1943 roku w dopiero co wyzwolonej Casablance spotkali się prezydent USA Franklin Delano Roosevelt oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. W konferencji udział wzięli także przedstawiciele Wolnej Francji - gen. Charles de Gaulle i gen. Henri Giraud. Debatowano przez pełne dziesięć dni, w trakcie których ustalono główne kierunki działań militarnych i politycznych. Casablanca stanowiła wstęp do powojennych rozstrzygnięć, przesądzając między innymi o losie gaullistowskiej Francji oraz niezbędnych przemian w pozbawionych nazistów Niemczech. Czas pokazał, że szczytne ideały, do jakich odwoływali się alianci zachodni, zostały zepchnięte na dalszy plan i były często mniej ważne od politycznej pragmatyczności. Casablanca była preludium tego, co wydarzyło się później w Teheranie i Jałcie, już przy udziale Józefa Stalina.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Konferencja w Casablance - początek nowego świata.Rocznica śmierci jedynej cichociemnej, gen. Elżbiety Zawackiej

Dodano: 10-01-2018 13:18:17Gen. Elżbieta Zawacka powinna być jednym tchem wymieniana w panteonie polskich bohaterów II wojny światowej. Jej biografia to przykład niezłomności, poświęcenia i ogromnej odwagi, które stały się symbolem walki o wolną Polskę. Przeszła przez życie niczym burza, choć przecież trwało aż sto lat. Zostawiła po sobie niezliczone wspomnienia i anegdoty, przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju historię kobiety-cichociemnej. W dziewiątą rocznicę śmierci wspominamy jej niezwykły życiorys.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Elżbieta Zawacka - jedyna i niepowtarzalna kobieta wśród cichociemnych.Albert Speer. Nadworny architekt Hitlera - wizjoner czy zbrodniarz?

Dodano: 08-01-2018 11:37:00Postać Alberta Speera przez lata wzbudzała kontrowersje ze względu na niejednoznaczną ocenę jego zaangażowania w funkcjonowanie totalitarnego państwa. Choć zasiadł na ławie oskarżonych w Norymberdze, ze swoim intelektem, aparycją i opanowaniem wyróżniał się na tle nazistowskich zbrodniarzy, a według niektórych wręcz wzbudzał sympatię. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Speer był doświadczonym politycznym graczem, wyrachowanym służbistą, którego wpływ na budowę potęgi gospodarczej i militarnej III Rzeszy był niebagatelny. Nie bez przyczyny doczekał się przydomku "architekta śmierci".
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Albert Speer. Nadworny architekt Hitlera - wizjoner czy zbrodniarz?Rocznica polsko-francuskiej umowy wojskowej

Dodano: 03-01-2018 22:17:574 stycznia 1940 roku Rząd RP na Emigracji podpisał z premierem Eduardem Daladier umowę wojskową regulującą status polskich żołnierzy oraz sankcjonującą formowanie istniejących już jednostek piechoty. W przyszłości miały zostać odtworzone także Polskie Siły Powietrzne, a w szeregach sojuszników działała już Polska Marynarka Wojenna. Był to niezwykle ważny krok do powołania niezależnej polskiej armii, której głównym celem była walka u boku sojuszników, a w dalszej przyszłości udział w wyzwalaniu Polski spod okupacji niemieckiej i sowieckiej. Polacy bili się w najważniejszych bataliach II wojny światowej, dając przykład męstwa i poświęcenia, które przysporzyło im słusznej sławy. Niestety, wobec niekorzystnego układu politycznego ich wysiłek nie zaowocował odzyskaniem pełnej niepodległości przez Polskę.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Powstanie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.Zmarł legendarny uciekinier z Auschwitz

Dodano: 18-12-2017 18:32:29W wieku 98 lat zmarł Kazimierz Piechowski, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, uczestnik jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek w historii obozu. Czwórka konspiratorów porwała auto komendanta Auschwitz i wyjechała nim przez jedną z bram. Ich losy różnie się potoczyły, nie brakowało życiowych dramatów. Kazimierz Piechowski przeżył II wojnę światową, służył w Armii Krajowej, a po wojnie był prześladowany przez komunistów, więziony i torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa.
Pan Kazimierz był przez lata źródłem licznych anegdot dotyczących życia w obozie oraz funkcjonowania Polskiego Podziemia. Zostawił po sobie wspaniałą historię i niesłabnącą legendę człowieka, który wyjechał z Auschwitz autem komendanta.
Czytaj więcej w materiale w dziale "Artykuły": Kazik krzyczy na wartowników - brawurowa ucieczka z Auschwitz.<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje