Wspomnienia z okresu konspiracji i Powstania

Dodano: 18-11-2018 12:59:50Książki "Chłopięca wojna" oraz "Warszawskie dziewczyny, kanały i gołębiarze" w wielu miejscach zazębiają się ze sobą, prezentując unikalne spojrzenie na Warszawę. To wręcz niezwykłe, jak plastyczne potrafią być opisy wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Spisane po wojnie wspomnienia mają wciąż ogromną moc. Hryniewicz i Rassalski są doskonałym dowodem na to, że historia jest najbardziej żywa, gdy opowiadają ją świadkowie. Zostawiają tym samym bezcenne świadectwo dla kolejnych pokoleń, które być może dzięki takim publikacjom będą w stanie zrozumieć fenomen Polskiego Podziemia i Powstania Warszawskiego przede wszystkim w kontekście wielkiej walki bezimiennych bohaterów składających się na pojęcie "narodu".
Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Bellona. Recenzję porównawczą obu publikacji mogą Państwo przeczytać w naszej "Bibliotece".Dwie recenzje książek od Wydawnictwa Fronda

Dodano: 09-10-2018 20:39:25O tym, że Polacy mieli prawdziwą smykałkę do organizacji ucieczek mogliśmy się przekonać wielokrotnie. Kilka szalonych planów, brawurowych eskapad i dramatycznych pościgów stało się udziałem naszych rodaków. Wystarczy wspomnieć historie Kazimierza Piechowskiego czy Witolda Pileckiego, by zrozumieć ich wyjątkowość. Wybrane przypadki słynnych ucieczek zostały przedstawione przez Przemysława Słowińskiego w niedawno opublikowanej książce. W podobnym tonie została utrzymana publikacja Andrzeja Fedorowicza zatytułowana "Kobiety wywiadu". Obaj w bardzo przystępny sposób ukazują niezwykłość wydarzeń sprzed lat, głównie z czasów II wojny światowej. Recenzje obu książek ukazały się na naszych łamach. Warto przeczytać teksty:
"Słynne ucieczki Polaków"
"Kobiety wywiadu""Czołgista" - od Arden do wyzwolenia Niemiec

Dodano: 15-09-2018 10:52:30Kiedy 18 maja 1943 roku J. Ted Hartman wstępował do rezerw armii amerykańskiej, z pewnością nie przypuszczał, że półtora roku później będzie kierował czołgiem w czasie jednej z największych bitew drugiej wojny światowej...
Już jako nastolatek Hartman został członkiem załogi niemieckiego czołgu. Nie przypuszczał zapewne, że będzie miał okazję wziąć udział w kluczowych bitwach, które na przełomie 1944 i 1945 rozegrały się na froncie zachodnim. Przebył krótki, ale wyczerpujący szlak bojowy wiodący m.in. przez Ardeny aż do wyzwolenia Niemiec i zwycięskiego końca II wojny światowej. Jego wspomnienia są znakomitą szansą na zapoznanie się z niezwykłą perspektywą czołgisty, ale i młodego człowieka naznaczonego przez piekło wojny.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Replika. Premiera publikacji 18 września 2018 r.Monumentalne dzieło na temat bohaterów z "Parasola"

Dodano: 09-09-2018 21:05:33Batalion "Parasol" jest jedną z najlepiej znanych jednostek Armii Krajowej walczących w Powstaniu Warszawskim. Wystarczy wspomnieć słowa bojowej pieśni "Pałacyk Michla" napisanej przez "Ziutka" Szczepańskiego, by natychmiast przypomnieć sobie, kto bronił tytułowego miejsca.
Czy jednak wiemy, kto tak naprawdę walczył w "Parasolu"? Czy da się jeszcze przypomnieć o bohaterach sprzed lat i spojrzeć na ich życie z nowej perspektywy? Zbigniew Rylski poświęcił temu znaczną część życia, odtwarzając setki wypowiedzi członków batalionu i tworząc z nich monumentalny leksykon biograficzny. To wybitne dzieło właśnie zostało oddane do rąk czytelników, a my jesteśmy szczególnie dumni z naszego wkładu w jego promocję.
Książka ukazała się nakładem Księgarni Historyczna. Portal "II wojna światowa" jest dumnym patronem medialnym publikacji.Krwawa Niedziela - co wydarzyło się w Bydgoszczy 79 lat temu?

Dodano: 02-09-2018 15:48:02Mimo wielu prób, mimo coraz lepszej dokumentacji Krwawa Niedziela pozostaje historyczną zagadką sprzed lat. W polskiej historiografii przyjęło się opisywać ją jako zajście inspirowane przez Niemców, sprowokowane, a nawet spreparowane przez nazistowską propagandę. Niemieccy historycy przychylają się raczej do tezy o polskim pogromie Volksdeutschów, wskazując na antyniemieckie nastroje i brak jednoznacznych dowodów na niemiecką prowokację. Czy można ustalić, po czyjej stronie jest prawda? Dzisiaj zapewne już nie. Można natomiast odtwarzać to, co działo się w Bydgoszczy 3 września 1939 roku i próbować wyciągnąć wnioski, które niekoniecznie muszą się wpisywać w jeden lub drugi historyczny trend. Niezależnie od wszystkiego, agresja Niemiec na Polskę była początkiem przemocy na niespotykaną wcześniej skalę, a głównymi ofiarami zbrodniczej polityki okupanta padli Polacy i Żydzi.
W rocznicę tragicznych wydarzeń w Bydgoszczy proponujemy lekturę artykułu Krwawa Niedziela w Bydgoszczy.79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dodano: 01-09-2018 18:56:47O świcie 1 września 1939 roku niemieckie wojska przekroczyły granicę z Polską, dokonując agresji, która dała początek II wojnie światowej. Symboliczne pierwsze strzały w kierunku polskiej placówki na Westerplatte oddał pancernik "Schleswig-Holstein", który kilka dni wcześniej przybył do Gdańska z kurtuazyjną wizytą.
Mija 79 lat od tych tragicznych wydarzeń. Wiele ran wciąż nie zostało zabliźnionych. Ogrom cierpień polskiego narodu wyrażał się nie tylko w bezpośrednich stratach osobowych i materialnych, ale i wpływie, jaki wojna wywarła na kolejne pokolenia. Dziś żyjemy w świecie pełnym niepokojów, a wojna nie zagraża nam bezpośrednio. Jest jednak obowiązkiem pamiętać o tragicznej przeszłości, by podobny dramat nie stał się udziałem ludzkości raz jeszcze.
W rocznicę wybuchu wojny proponujemy lekturę artykułu poświęconego Intelligenzaktion i prześladowaniom polskiej inteligencji przez Niemców.Konkurs książkowy dla Czytelników portalu!

Dodano: 15-08-2018 09:30:56Dzięki uprzejmości naszego partnera Wydawnictwa Znak przygotowaliśmy dla Państwa kolejny konkurs książkowy. Tym razem nagrodę główną stanowi zestaw publikacji Dariusza Kalińskiego, autora bestsellerowej "Czerwonej zarazy". W skład kompletu wchodzi jeszcze absolutna nowość zatytułowana "Bilans krzywd". Książka rozlicza się z niemieckimi zbrodniami popełnionymi w okupowanej Polsce. To tragiczny i smutny bilans szkód, jakie najeźdźcy wyrządzili naszym rodakom.
Książka trafiła właśnie do księgarń nakładem Wydawnictwa Znak."Zdobyć Budapeszt" - historia niezwykłej batalii

Dodano: 17-06-2018 21:26:56Po raz kolejny mamy przyjemność patronować wartościowej publikacji, która udanie łączy żywą opowieść o historii z rzetelnym, fachowym podejściem wojskowym. W książce "Zdobyć Budapeszt. Kampania na Węgrzech 1944" Kamen Nevenkin opowiada o przeprowadzonej z wielkim rozmachem operacji Armii Czerwonej. Sowieci nie tylko wyparli Niemców z terytorium Węgier, ale i umożliwili sobie przejęcie kontroli nad znaczną częścią Europy Środkowej. Budapeszt był kluczem sukcesu, odciążając jednocześnie północne skrzydło radzieckich armii maszerujących w kierunku Berlina. Bitwa miała kolosalne znaczenie dla historii tej części Europy. Warto przyjrzeć się jej bliżej.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Replika. Premiera publikacji już 10 lipca 2018 r.<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje