"Czołgista" - od Arden do wyzwolenia Niemiec

Dodano: 15-09-2018 10:52:30Kiedy 18 maja 1943 roku J. Ted Hartman wstępował do rezerw armii amerykańskiej, z pewnością nie przypuszczał, że półtora roku później będzie kierował czołgiem w czasie jednej z największych bitew drugiej wojny światowej...
Już jako nastolatek Hartman został członkiem załogi niemieckiego czołgu. Nie przypuszczał zapewne, że będzie miał okazję wziąć udział w kluczowych bitwach, które na przełomie 1944 i 1945 rozegrały się na froncie zachodnim. Przebył krótki, ale wyczerpujący szlak bojowy wiodący m.in. przez Ardeny aż do wyzwolenia Niemiec i zwycięskiego końca II wojny światowej. Jego wspomnienia są znakomitą szansą na zapoznanie się z niezwykłą perspektywą czołgisty, ale i młodego człowieka naznaczonego przez piekło wojny.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Replika. Premiera publikacji 18 września 2018 r.Monumentalne dzieło na temat bohaterów z "Parasola"

Dodano: 09-09-2018 21:05:33Batalion "Parasol" jest jedną z najlepiej znanych jednostek Armii Krajowej walczących w Powstaniu Warszawskim. Wystarczy wspomnieć słowa bojowej pieśni "Pałacyk Michla" napisanej przez "Ziutka" Szczepańskiego, by natychmiast przypomnieć sobie, kto bronił tytułowego miejsca.
Czy jednak wiemy, kto tak naprawdę walczył w "Parasolu"? Czy da się jeszcze przypomnieć o bohaterach sprzed lat i spojrzeć na ich życie z nowej perspektywy? Zbigniew Rylski poświęcił temu znaczną część życia, odtwarzając setki wypowiedzi członków batalionu i tworząc z nich monumentalny leksykon biograficzny. To wybitne dzieło właśnie zostało oddane do rąk czytelników, a my jesteśmy szczególnie dumni z naszego wkładu w jego promocję.
Książka ukazała się nakładem Księgarni Historyczna. Portal "II wojna światowa" jest dumnym patronem medialnym publikacji.Krwawa Niedziela - co wydarzyło się w Bydgoszczy 79 lat temu?

Dodano: 02-09-2018 15:48:02Mimo wielu prób, mimo coraz lepszej dokumentacji Krwawa Niedziela pozostaje historyczną zagadką sprzed lat. W polskiej historiografii przyjęło się opisywać ją jako zajście inspirowane przez Niemców, sprowokowane, a nawet spreparowane przez nazistowską propagandę. Niemieccy historycy przychylają się raczej do tezy o polskim pogromie Volksdeutschów, wskazując na antyniemieckie nastroje i brak jednoznacznych dowodów na niemiecką prowokację. Czy można ustalić, po czyjej stronie jest prawda? Dzisiaj zapewne już nie. Można natomiast odtwarzać to, co działo się w Bydgoszczy 3 września 1939 roku i próbować wyciągnąć wnioski, które niekoniecznie muszą się wpisywać w jeden lub drugi historyczny trend. Niezależnie od wszystkiego, agresja Niemiec na Polskę była początkiem przemocy na niespotykaną wcześniej skalę, a głównymi ofiarami zbrodniczej polityki okupanta padli Polacy i Żydzi.
W rocznicę tragicznych wydarzeń w Bydgoszczy proponujemy lekturę artykułu Krwawa Niedziela w Bydgoszczy.79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dodano: 01-09-2018 18:56:47O świcie 1 września 1939 roku niemieckie wojska przekroczyły granicę z Polską, dokonując agresji, która dała początek II wojnie światowej. Symboliczne pierwsze strzały w kierunku polskiej placówki na Westerplatte oddał pancernik "Schleswig-Holstein", który kilka dni wcześniej przybył do Gdańska z kurtuazyjną wizytą.
Mija 79 lat od tych tragicznych wydarzeń. Wiele ran wciąż nie zostało zabliźnionych. Ogrom cierpień polskiego narodu wyrażał się nie tylko w bezpośrednich stratach osobowych i materialnych, ale i wpływie, jaki wojna wywarła na kolejne pokolenia. Dziś żyjemy w świecie pełnym niepokojów, a wojna nie zagraża nam bezpośrednio. Jest jednak obowiązkiem pamiętać o tragicznej przeszłości, by podobny dramat nie stał się udziałem ludzkości raz jeszcze.
W rocznicę wybuchu wojny proponujemy lekturę artykułu poświęconego Intelligenzaktion i prześladowaniom polskiej inteligencji przez Niemców.Konkurs książkowy dla Czytelników portalu!

Dodano: 15-08-2018 09:30:56Dzięki uprzejmości naszego partnera Wydawnictwa Znak przygotowaliśmy dla Państwa kolejny konkurs książkowy. Tym razem nagrodę główną stanowi zestaw publikacji Dariusza Kalińskiego, autora bestsellerowej "Czerwonej zarazy". W skład kompletu wchodzi jeszcze absolutna nowość zatytułowana "Bilans krzywd". Książka rozlicza się z niemieckimi zbrodniami popełnionymi w okupowanej Polsce. To tragiczny i smutny bilans szkód, jakie najeźdźcy wyrządzili naszym rodakom.
Książka trafiła właśnie do księgarń nakładem Wydawnictwa Znak."Zdobyć Budapeszt" - historia niezwykłej batalii

Dodano: 17-06-2018 21:26:56Po raz kolejny mamy przyjemność patronować wartościowej publikacji, która udanie łączy żywą opowieść o historii z rzetelnym, fachowym podejściem wojskowym. W książce "Zdobyć Budapeszt. Kampania na Węgrzech 1944" Kamen Nevenkin opowiada o przeprowadzonej z wielkim rozmachem operacji Armii Czerwonej. Sowieci nie tylko wyparli Niemców z terytorium Węgier, ale i umożliwili sobie przejęcie kontroli nad znaczną częścią Europy Środkowej. Budapeszt był kluczem sukcesu, odciążając jednocześnie północne skrzydło radzieckich armii maszerujących w kierunku Berlina. Bitwa miała kolosalne znaczenie dla historii tej części Europy. Warto przyjrzeć się jej bliżej.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Replika. Premiera publikacji już 10 lipca 2018 r."Zestrzelony" z patronatem portalu "II wojna światowa"

Dodano: 10-06-2018 20:23:24Właśnie ukazała się książka "Zestrzelony" zawierająca wspomnienia niemieckiego asa myśliwskiego Waltera Schucka. Wojnę zakończył z 206 zwycięstwami powietrznymi, co było wynikiem niezwykle imponującym. Jego historia to unikatowy przykład dziejów Luftwaffe.
Schuck relacjonuje wydarzenia z punktu widzenia młodego lotnika, który bardzo szybko osiągnął wysoki status w armii i wszedł do grona myśliwskich sław. Stara się ukazać mało zrozumiały dziś pogląd, iż wraz ze swymi towarzyszami starali się działać dla "ludzi i kraju". Usprawiedliwia się, stwierdzając, że ich szlachetne motywacje były nadużywane, a oni sami należą do zdradzonego pokolenia. Jak to skomentować z dzisiejszej perspektywy? Czy Schuck faktycznie walczył dla swojego kraju ze szlachetnych pobudek? Zostawiamy ocenę naszym Czytelnikom. Bądźmy uważni w lekturze, bo skłania do refleksji i krytycznego myślenia.
Książka została przygotowana przez Wydawnictwa Replika.Jubileusz odzyskania niepodległości z Normanem Daviesem

Dodano: 10-04-2018 14:42:54Normana Daviesa chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Brytyjski historyk, pisarz, podróżnik, a przede wszystkim miłośnik Polski przez lata opowiadał o dziejach naszego kraju. Zebrało się tego grubo ponad trzy tysiące stron! Jego książki stały się także źródłem wzruszeń dla milionów czytelników. Właśnie ukazała się specjalna kolekcja - przygotowana z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę - obejmująca aż pięć tomów: "Serce Europy", "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Powstanie ‘44", a także dwutomowe wydanie "Bożego igrzyska", czyli legendarnego już syntetycznego opisu 1000-letnich dziejów naszego kraju.
Recenzja jubileuszowego wydania ukaże się na łamach portalu "II wojna światowa". Postaramy się przyjrzeć fenomenowi Normana Daviesa i niesłabnącej popularności jego publikacji.
Zbiór trafił do księgarń już 4 kwietnia nakładem Wydawnictwa Znak.<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje