Międzynarodowy Festiwal Nurkowania Wrakowego

Dodano: 22-12-2018 21:41:37Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na Międzynarodowy Festiwal Nurkowania Wrakowego, który odbędzie się 9 lutego 2019 r. w Warszawie. To już ósma edycja wydarzenia przyciągającego miłośników nurkowania, historii i marynistyki z całego świata. Nie zabraknie "znajomych twarzy", a więc autorów i podróżników, których gościliśmy na łamach portalu "II wojna światowa". Dość powiedzieć, że jednym z prelegentów będzie Mariusz Borowiak, historyk, pisarz, który z ogromną pasją odkrywa przeszłość Polskiej Marynarki Wojennej. Będzie można posłuchać m.in. o poszukiwaniach wraku ORP "Kujawiak" i wyłowieniu dzwonu okrętu. Szykują się fascynujące relacje i prezentacje. Z dumą patronujemy wydarzeniu!
Pod linkiem znajdą Państwo oficjalną stronę internetową Festiwalu. Warto także obejrzeć film z wystąpienia podczas poprzedniej edycji imprezy."Dziecięcy płacz" - jeden z naszych najważniejszych patronatów

Dodano: 09-12-2018 12:07:40Wstrząsająca i wyjątkowa. Tak książkę opisał Wydawca, gdy obejmowaliśmy patronat medialny nad jej przygotowaniem. Nadrzędnym celem portalu "II wojna światowa" jest przypominanie o tragedii, jaka dotknęła Polskę i Polaków w latach 1939-45. Szczególnymi ofiarami agresji dwóch totalitaryzmów były dzieci.
"Dziecięcy płacz" Richarda C. Lukasa to próba syntezy niewyobrażalnej zbrodni na dzieciach polskich i żydowskich. Słowo "Holocaust" jest w tym przypadku jak najbardziej trafione, nawet jeśli autora krytykowano za jego wykorzystanie. Najważniejsze w całej dyskusji powinny być dzieci. Nie tylko te zamordowane w czasie wojny. Wiele z nich zostało bardzo okaleczonych – przez trudne doświadczenia, utratę domu, bliskich, ale też przez pranie mózgu w ramach germanizacji. Po wojnie musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości komunistycznej Polski czy uwarunkowań emigracji.
Książka otrzymała Literacką Nagrodę im. Janusza Korczaka przyznaną przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu i ukazała się nakładem Wydawnictwa Replika.Kampanie morskie w nowej książce Almapress

Dodano: 09-12-2018 11:50:13Niedawno ukazała się nowa książka Wydawnictwa Almapress, której mieliśmy przyjemność patronować. "Kampanie morskie od I wojny światowej do dzisiaj" to kolejna publikacja z poczytnej serii "Nieznane oblicza historii". Kolejna i pokazująca jej rosnący potencjał.
Książka zawiera 300 kolorowych i czarno-białych fotografii oraz ilustracji. To kompletny przewodnik po historii rozwoju okrętów nawodnych i podwodnych oraz po
rodzajach broni marynarki wojennej od wybuchu I wojny światowej. Opisano w niej wszystkie najważniejsze bitwy XX wieku, w tym szczególnie ważne dla przebiegu II wojny światowej starcia w rejonie Guadalcanal czy zatopienie pancernika "Bismarck".
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Almapress.Wspomnienia z okresu konspiracji i Powstania

Dodano: 18-11-2018 12:59:50Książki "Chłopięca wojna" oraz "Warszawskie dziewczyny, kanały i gołębiarze" w wielu miejscach zazębiają się ze sobą, prezentując unikalne spojrzenie na Warszawę. To wręcz niezwykłe, jak plastyczne potrafią być opisy wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Spisane po wojnie wspomnienia mają wciąż ogromną moc. Hryniewicz i Rassalski są doskonałym dowodem na to, że historia jest najbardziej żywa, gdy opowiadają ją świadkowie. Zostawiają tym samym bezcenne świadectwo dla kolejnych pokoleń, które być może dzięki takim publikacjom będą w stanie zrozumieć fenomen Polskiego Podziemia i Powstania Warszawskiego przede wszystkim w kontekście wielkiej walki bezimiennych bohaterów składających się na pojęcie "narodu".
Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Bellona. Recenzję porównawczą obu publikacji mogą Państwo przeczytać w naszej "Bibliotece".Dwie recenzje książek od Wydawnictwa Fronda

Dodano: 09-10-2018 20:39:25O tym, że Polacy mieli prawdziwą smykałkę do organizacji ucieczek mogliśmy się przekonać wielokrotnie. Kilka szalonych planów, brawurowych eskapad i dramatycznych pościgów stało się udziałem naszych rodaków. Wystarczy wspomnieć historie Kazimierza Piechowskiego czy Witolda Pileckiego, by zrozumieć ich wyjątkowość. Wybrane przypadki słynnych ucieczek zostały przedstawione przez Przemysława Słowińskiego w niedawno opublikowanej książce. W podobnym tonie została utrzymana publikacja Andrzeja Fedorowicza zatytułowana "Kobiety wywiadu". Obaj w bardzo przystępny sposób ukazują niezwykłość wydarzeń sprzed lat, głównie z czasów II wojny światowej. Recenzje obu książek ukazały się na naszych łamach. Warto przeczytać teksty:
"Słynne ucieczki Polaków"
"Kobiety wywiadu""Czołgista" - od Arden do wyzwolenia Niemiec

Dodano: 15-09-2018 10:52:30Kiedy 18 maja 1943 roku J. Ted Hartman wstępował do rezerw armii amerykańskiej, z pewnością nie przypuszczał, że półtora roku później będzie kierował czołgiem w czasie jednej z największych bitew drugiej wojny światowej...
Już jako nastolatek Hartman został członkiem załogi niemieckiego czołgu. Nie przypuszczał zapewne, że będzie miał okazję wziąć udział w kluczowych bitwach, które na przełomie 1944 i 1945 rozegrały się na froncie zachodnim. Przebył krótki, ale wyczerpujący szlak bojowy wiodący m.in. przez Ardeny aż do wyzwolenia Niemiec i zwycięskiego końca II wojny światowej. Jego wspomnienia są znakomitą szansą na zapoznanie się z niezwykłą perspektywą czołgisty, ale i młodego człowieka naznaczonego przez piekło wojny.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Replika. Premiera publikacji 18 września 2018 r.Monumentalne dzieło na temat bohaterów z "Parasola"

Dodano: 09-09-2018 21:05:33Batalion "Parasol" jest jedną z najlepiej znanych jednostek Armii Krajowej walczących w Powstaniu Warszawskim. Wystarczy wspomnieć słowa bojowej pieśni "Pałacyk Michla" napisanej przez "Ziutka" Szczepańskiego, by natychmiast przypomnieć sobie, kto bronił tytułowego miejsca.
Czy jednak wiemy, kto tak naprawdę walczył w "Parasolu"? Czy da się jeszcze przypomnieć o bohaterach sprzed lat i spojrzeć na ich życie z nowej perspektywy? Zbigniew Rylski poświęcił temu znaczną część życia, odtwarzając setki wypowiedzi członków batalionu i tworząc z nich monumentalny leksykon biograficzny. To wybitne dzieło właśnie zostało oddane do rąk czytelników, a my jesteśmy szczególnie dumni z naszego wkładu w jego promocję.
Książka ukazała się nakładem Księgarni Historyczna. Portal "II wojna światowa" jest dumnym patronem medialnym publikacji.Krwawa Niedziela - co wydarzyło się w Bydgoszczy 79 lat temu?

Dodano: 02-09-2018 15:48:02Mimo wielu prób, mimo coraz lepszej dokumentacji Krwawa Niedziela pozostaje historyczną zagadką sprzed lat. W polskiej historiografii przyjęło się opisywać ją jako zajście inspirowane przez Niemców, sprowokowane, a nawet spreparowane przez nazistowską propagandę. Niemieccy historycy przychylają się raczej do tezy o polskim pogromie Volksdeutschów, wskazując na antyniemieckie nastroje i brak jednoznacznych dowodów na niemiecką prowokację. Czy można ustalić, po czyjej stronie jest prawda? Dzisiaj zapewne już nie. Można natomiast odtwarzać to, co działo się w Bydgoszczy 3 września 1939 roku i próbować wyciągnąć wnioski, które niekoniecznie muszą się wpisywać w jeden lub drugi historyczny trend. Niezależnie od wszystkiego, agresja Niemiec na Polskę była początkiem przemocy na niespotykaną wcześniej skalę, a głównymi ofiarami zbrodniczej polityki okupanta padli Polacy i Żydzi.
W rocznicę tragicznych wydarzeń w Bydgoszczy proponujemy lekturę artykułu Krwawa Niedziela w Bydgoszczy.<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje