Drugi tom historii Polskiej Marynarki Wojennej w fotografii

Dodano: 26-03-2019 18:06:19Miłośnicy marynistyki, a szczególnie fani historii Polskiej Marynarki Wojennej, doczekali się wreszcie drugiego tomu unikatowej kolekcji zdjęć prezentującej dzieje polskich marynarzy. Druga część monografii-albumu autorstwa Mariusza Borowiaka jest poświęcona okresowi II wojny światowej i procesowi rozwiązania Polskiej Marynarki Wojennej na Zachodzie w pierwszych latach powojennych. Unikalna kolekcja powstała dzięki zaangażowaniu samego autora, który zgromadził pokaźne archiwum zdjęć w czasie prac nad kolejnymi tytułami. Udało się mu także opublikować wiele nieznanych dotychczas fotografii, które pozostawały w prywatnych zbiorach.
Portal "II wojna światowa" z wielką dumą patronował obu tomom opracowania, starając się tym samym dołożyć kolejną ważną cegiełkę do upamiętnienia naszych bohaterskich marynarzy oraz przypomnienia o wszechstronnym wysiłku bojowym Polskich Sił Zbrojnych. Więcej informacji na temat przygotowania książki na stronie Wydawcy.Patronat nad nowością Artura Baniewicza
Dodano: 16-03-2019 10:31:47Po raz kolejny portal "II wojna światowa" ma okazję wspierać medialnie nowość książkową poświęconą historii II wojny światowej. Tym razem dość oryginalną, bo w formie powieści.
Rok 1943. Paweł wraca w rodzinne strony. Tym razem będzie prowadzić potrójne dochodzenie – szukał kobiety, zagrabionych przez III Rzeszę dóbr i mordercy jednego z członków polskiej samoobrony. Wszystko to w piekle wołyńskiej rzezi.
Artur Baniewicz już jest opisywany jako nowy Marek Krajewski, mistrz polskiej powieści kryminalnej. "Wołyński gambit" ma trzymać w napięciu do ostatniej strony. Trzymamy kciuki, by spełnił oczekiwania czytelników. Sami także zamierzamy wysoko zawiesić poprzeczkę przed recenzją, która na pewno ukaże się na łamach naszej "Biblioteki". A tymczasem zachęcamy do lektury działu - przygotowaliśmy dla Was kilka nowych omówień nowości książkowych. Jest co czytać!Wybitne Polki na Dzień Kobiet!

Dodano: 08-03-2019 14:34:48Z okazji Dnia Kobiet życzymy naszym Czytelniczkom wszystkiego najlepszego, wykorzystując doskonałą okazję do wspomnienia wybitnych Polek, które odgrywały znaczące role w czasie II wojny światowej. Przygotowaliśmy dla Was serię artykułów publikowanych na naszym Facebooku. Zachęcamy do lektury!
Tymczasem polecamy materiał poświęcony Halinie Szymańskiej, enigmatycznej agentce wywiadu. Krystyna Skarbek jest z pewnością najbardziej znaną polską agentką z czasów II wojny światowej. Jej sława przyćmiła nieco dokonania innych szpiegów, którzy także zapisali piękne karty historii, jak choćby Szymańska, postać niezwykle tajemnicza, a przez to jeszcze bardziej ciekawa. To właśnie ona miała być tajnym kontaktem szefa niemieckiej Abwehry Wilhelma Canarisa, który próbował porozumieć się z aliantami w sprawie obalenia Adolfa Hitlera.
Więcej przeczytacie w naszym artykule "Halina Szymańska - as polskiego wywiadu".Rocznica urodzin polskiego obrońcy skarbów

Dodano: 04-03-2019 19:21:48Karol Estreicher był jednym z najważniejszych polskich historyków sztuki. Jego dokonania należy mierzyć zupełnie inną miarą niż sukcesy kolegów po fachu. Estreicher stał się bowiem prawdziwym "obrońcą skarbów", człowiekiem, dzięki któremu dziesiątki zaginionych dzieł sztuki zostały uchronione przed grabieżą w czasie brutalnej okupacji ziem polskich.
Urodził się 4 marca 1906 roku w Krakowie. To właśnie z tym miastem związał swoje życie prywatne i zawodowe. Był wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem, wieloletnim dyrektorem uniwersyteckiego muzeum. Po wybuchu II wojny światowej z narażeniem życia przystąpił do ratowania polskiego dziedzictwa kulturalnego, które z zacięciem Niemcy niszczyli lub rozkradali w czasie konfliktu. Własnoręcznie demontował i wywoził za granicę bezcenne dzieła sztuki, a gdy wojna wreszcie się skończyła odgrywał czołową rolę w procesie poszukiwania i odzyskiwania utraconych dóbr. Kto wie, jak dzisiaj wyglądałby Kraków bez Karola Estreichera...
Więcej przeczytacie w naszym artykule "Karol Estreicher - polski obrońca skarbów".George Mendonsa nie żyje - historia słynnej fotografii

Dodano: 20-02-2019 14:18:21W wieku 95 lat zmarł George Mendonsa, bohater jednej z najsłynniejszych fotografii ilustrujących radość Amerykanów po zwycięstwie nad Japonią. Zdjęcie znalazło się na okładce magazynu "Life" i przez lata było uznawane za prawdziwy klasyk. Po śmierci Mendonsy dyskusja dotycząca fotografii rozgorzała na nowo, tym razem w nieco innym wymiarze.
Był 1945 rok. II wojna światowa właśnie się skończyła, a setki amerykańskich żołnierzy wracały do domów, świętując zwycięstwo nad totalitarnym wrogiem. W atmosferze ogólnej radości alkohol lał się strumieniami, a żartom nie było końca. Marynarz George Mendonsa był jednym z tych, którzy niedawno przypłynęli do Stanów Zjednoczonych.
Więcej przeczytacie w naszym artykule "George Mendonsa nie żyje - historia słynnej fotografii".Zofia Franio - kobieta, o której powinien usłyszeć świat

Dodano: 16-02-2019 20:22:58Mimo iż II wojna światowa była przede wszystkim ogromnym dramatem ludności cywilnej, nie można zapominać, że wielu Polaków swoimi postawami dawało świadectwo największego bohaterstwa. O wielu z nich podręczniki historii milczą. Trudno się temu dziwić, gdy weźmie się pod uwagę, jak powszechne były akty męstwa i ofiarności wśród polskich obywateli.
Katarzyna Wysoczyńska, a wraz z nią Wydawnictwo Finna, postanowili przypomnieć o jednej z tych zapomnianych. Zofia Franio - lekarz podziemia a jednocześnie członek oddziału dywersji kobiet. Czy można żyć w zgodzie z przysięgą Hipokratesa i w tym samym czasie parać się dywersją? Zofia Frania udowodniła, że tak. Polska Ludowa za jej szlachetną postawę i wielki patriotyzm zapłaciła więzieniem i wygumkowaniem z historii. Na szczęście dziś Krystyna Wysoczyńska przywraca jej pamięć w książce "Zofia Franio. W służbie ojczyźnie, w służbie człowiekowi". Patronat nad publikacją sprawuje portal "II wojna światowa".Kobiety od szyfrów - to one pomogły wygrać wojnę

Dodano: 29-01-2019 20:17:58Nasz ostatni patronat medialny jest poświęcony książce szczególnej z co najmniej kilku względów. Liza Mundy podjęła się niełatwego zadania opowiedzenia historii młodych kobiet, które złamały klucz do kodów Państw Osi, czym pomogły aliantom wygrać wojnę i zrewolucjonizowały kryptoanalizę. Nie tylko opowiada o bohaterskich kobietach, ale i niezwykle ważnym elemencie prowadzenia wojny - łamaniu szyfrów. Mamy w pamięci dokonania wybitnych kryptologów z Polski, którzy jako pierwsi złamali kod Enigmy, wyprzedzając tym samym kolegów z Francji i Wielkiej Brytanii. Historia opowiedziana przez Lizę Mundy stanowi ciekawe uzupełnienie naszego stanu wiedzy na temat alianckich programów dekryptażu. To także interesująca, wciągająca lektura prezentująca nieco inny wymiar II wojny światowej, oglądany z perspektywy odległej od znajdujących się na pierwszym planie frontów bitew. Nie oznacza to jednak, że będzie się mało działo, wprost przeciwnie!
Pod linkiem znajdą Państwo oficjalną zapowiedź Wydawnictwa Bellona, które przygotowało publikację. Już niedługo podzielimy się naszą opinią na temat książki, oczywiście na łamach portalu "II wojna światowa".Historia ludzkiej chciwości i okrucieństwa w książce P. Posner

Dodano: 23-01-2019 19:43:22Wielu badaczy zastanawiało się nad fenomenem zmian w ludzkiej naturze w czasie największych konfliktów wojennych. Jak to możliwe, że na pozór normalni ludzie byli gotowi zabijać, bezlitośnie torturować i okradać niewinnych ludzi? Odpowiedzi należałoby szukać w psychologii i socjologii.
Na tej samej płaszczyźnie możemy rozpatrywać historię Victora Capesiusa, tytułowego "farmaceuty z Auschwitz", rumuńskiego aptekarza niemieckiego pochodzenia, który pracował w niemieckim obozie koncentracyjnym, dopuszczając się tam szeregu zbrodni. Po lekturze nie mieliśmy wątpliwości, że słowa o "banalności zła" doskonale oddają naturę Capesiusa i wielu jemu podobnych. Portal "II wojna światowa" patronował przygotowaniu publikacji, mieliśmy także przyjemność poprowadzić korektę merytoryczną opracowania, dzieląc się z Czytelnikami swoimi uwagami.
Książka ukaże się 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polecamy Państwa uwadze!<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje