Cichociemni na kartach Pomocnika Historycznego

Dodano: 24-04-2016 09:58:10

Po raz kolejny mamy przyjemność prezentować Państwu Pomocnik Historyczny "Polityki", który trafi do kiosków już 27 kwietnia. Tym razem grupa historyków koncentruje się na jednej z najciekawszych i najbardziej elitarnych jednostek II wojny światowej.
"Cichociemni" stanowią próbę nakreślenia rysu nie tylko organizacji, ale i całego pokolenia. Niektórzy widzieli w nich grupę straceńców, którzy szli odważnie w najcięższe misje. Inni młodych chłopców, dla których ojczyzna stanowiła wartość najwyższą. Jak się wyraził Winston Churchill, ich zadaniem było „podpalić Europę”. A najbardziej okupowaną Polskę, gdzie mieli poprowadzić działania dywersyjne tak, żeby Niemcy przestali się tam czuć bezpiecznie.
W wydaniu specjalnym Pomocnika Historycznego przygotowanego przez autorów "Polityki" - pełna lista skoczków, panorama Polskiego Państwa Podziemnego, akcje udane i nieudane, medale i odznaczenia, słownik oraz mapy.Recenzja książki "Podwodni tropiciele"

Dodano: 10-04-2016 12:30:40

W naszej "Bibliotece" ukazała się właśnie recenzja książki "Podwodni tropiciele". Opracowanie autorstwa Mariusza Borowiaka łączy elementy tradycyjnej publikacji poświęconej historii OPR "Kujawiak" oraz kroniki wyprawy na wrak niszczyciela.
Borowiak po raz kolejny udowadnia, że jest dzisiaj czołowym polskim marynistą. Ekspedycja, w której wziął udział, stanowi dowód na to, że historia może być pasjonującą dyscypliną naukową, a pamięć o polskich okrętach jest wciąż żywa. Ogromna w tym zasługa Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe i kierownika ekspedycji na wrak "Kujawiaka" Piotra Wytykowskiego. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy świadkami kolejnych wypraw!"Pod obuchem zagłady", o trudnym dziedzictwie

Dodano: 07-04-2016 11:03:52

W marcu 2016 ukazała się książka "Pod obuchem zagłady. Polacy i Żydzi pod okupacja hitlerowską" autorstwa Tomasza Kubickiego. Książkę wydało Bellona.
Autor opracowania podjął się niezwykle trudnej próby rekonstrukcji wojennych losów obu narodów. Czy w tej ogniowej próbie, kiedy życie ludzkie dla okupantów nie było żadną wartością, kiedy dorobek życia, pokoleń, przemijał nieraz w sekundę - Polacy i Żydzi potrafili się dostrzec? Jeśli tak, jak wyglądał ten obraz? Dla Żydów: segregacja - koncentracja - Treblinka. Dla Polaków: praca niewolnicza, łapanki, rozstrzelania, Palmiry. Dzieliło ich wiele: pochodzenie, zawiedzione aspiracje, wzajemne animozje, spory, historia. Połączył ich głód, strach, ale i trud dnia codziennego, w końcu opór przeciw Niemcom."Zdrajcy, donosiciele i konfidenci..." już na rynku

Dodano: 29-03-2016 12:53:49Tuż przed świętami na rynku ukazała się nowość Wydawnictwa Bellona dedykowana historii okupacji ziem polskich w czasie II wojny światowej. Andrzej Zasieczny mierzy się z trudnym tematem zdrad i współpracy z niemieckim okupantem. Portal "II wojna światowa" objął patronat medialny nad publikacją. Mamy nadzieję, że książka wybitnego polskiego historyka będzie kolejnym ważnym elementem odkrywania dziejów Polskiego Podziemia."Ci cholerni Polacy!" - Polskie Skrzydła w akcji

Dodano: 29-03-2016 12:41:41

W marcu 2016 ukazała się książka "Ci cholerni Polacy. Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię". Publikacja powstała w kooperacji trzech uznanych polskich historyków - Grzegorza Sojdy, Grzegorza Śliżewskiego i Piotra Hodyry. Serwis "II wojna światowa" miał przyjemność patronować nowości Wydawnictwa Almapress.
Mamy nadzieję, że kolejna publikacja poświęcona Polskim Skrzydłom będzie jeszcze jednym dowodem na to, że historia lotników spod znaku biało-czerwonej szachownicy nigdy się nie znudzi i będzie fascynować następne pokolenia czytelników. Niebawem na naszych łamach ukaże się recenzja książki.Muzeum Armii Krajowej zaprasza na nową wystawę

Dodano: 01-03-2016 18:31:49Muzeum Armii Krajowej im. gen. Fieldorfa w Krakowie to jeden z najciekawszych i najlepiej przygotowanych obiektów muzealnych w Małopolsce. Kolejne ekspozycje cieszą się ogromną popularnością, świetnie wpisując się w tendencję promowania historii Polskiego Podziemia. Od 1 marca 2016 roku na terenie Muzeum oglądać można m.in. wystawę Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie. Ekspozycja powstała we współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
Zachęcamy do odwiedzin strony internetowej Muzeum AK.Josef František - Czech, który stał się Polakiem

Dodano: 10-02-2016 20:30:29Josef František był jedną z legend Polskich Skrzydeł. Myśliwiec wiele razy podkreślał, iż czuje z Polakami szczególną więź, a podczas jednego z przymusowych lądowań na angielskim lotnisku miał zadeklarować narodowość polską. Nie oznaczało to oczywiście wyrzeczenia się Czechosłowacji, lecz podkreślało jego emocjonalny związek z Dywizjonem 303 i kolegami, którzy w znakomitej większości byli Polakami. Z tego tez względu konsekwentnie odmawiał propozycjom przejścia do formowanego w Wielkiej Brytanii podobnego dywizjonu czechosłowackiego.
Czytaj więcej w artykule poświęconym czeskiemu lotnikowi.Wydawnictwo Oskar w serwisie "II wojna światowa

Dodano: 06-02-2016 20:21:23

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Oskar na łamach serwisu "II wojna światowa" organizowaliśmy konkurs książkowy "Pancerny taran". Nagrody przesłaliśmy do zwycięzców: Roberta Gruchała i Marka Czyża. Serdecznie gratulujemy!
Tymczasem w naszej "Bibliotece" ukazały się dwa omówienia książek. "Ani kroku do tyłu" to przerażający zapis funkcjonowania radzieckich batalionów karnych. Artiom Drabkin, rozmawiając z uczestnikami zdarzeń, kreśli przerażającą wizję prawdziwego frontowego piekła.
"Pancerny taran" Wolfganga Schneidera to z kolei historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS "Totenkopf". Głównym atutem opracowania jest omówienie szlaku bojowego niemieckich pancerniaków. Autor oddaje niezwykły klimat starć czołgistów, starając się korzystać z liczych anegdot i ciekawostek.<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje