Premiera filmu "Być wolnym: Warszawa-Paryż"
Dodano: 08-09-2019 08:49:0219 sierpnia o godz. 20:30 w Łazienkach Królewskich (strefa w sąsiedztwie Pałacu na Wyspie, przy Trou Madame) odbył się premierowy pokaz filmowego dokumentu historycznego pt. "Być Wolnym: Warszawa – Paryż". Film, oparty w większości na niepublikowanych wcześniej materiałach archiwalnych, powstał według scenariusza i w reżyserii Kajetana Kazimierza Kowalskiego i został wyprodukowany przez Fundację Strada Bella.
Inicjatywa ma na celu popularyzację ważnego dla narodu polskiego wydarzenia historycznego – Powstania Warszawskiego na tle działań wojennych i politycznych w Europie i podejmuje odważną próbę porównania tego Powstania z Powstaniem Paryskim, w kontekście analizy pomocy sił alianckich i układu politycznego w otoczeniu obu wydarzeń wyzwoleńczych.
Na naszym facebookowym profilu prezentujemy sporo zdjęć archiwalnych, które stanowiły tło dla dokumentu. Zachęcamy do odwiedzin: "Historia II wojny światowej".80. rocznica wybuchu II wojny światowej
Dodano: 01-09-2019 11:40:41Wojna Obronna 1939 roku była niezwykle bolesnym wydarzeniem w historii Polski. Mimo porażki naród polski nie poddawał się i przez blisko sześć lat toczył walkę o wolność i suwerenność ojczyzny. Polacy byli niezwykle aktywnymi uczestnikami konfliktu - brali udział w licznych bitwach na wielu frontach, organizowali prężny ruch oporu, współtworzyli koalicję aliancką. Dziś 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. W całej Polsce trwają uroczytości rocznicowe, podczas których wspominamy ten tragiczny czas. Także my dołączamy do upamiętnienia - przeszłość jest wciąż żywa w kolejnych pokoleniach i dzięki licznym inicjatywom może towarzyszyć nam w drodze do przyszłości.
Po osiemdziesięciu latach coraz mniej jest żyjących świadków tamtych zdarzeń. Pamiętajmy o nich, pamiętajmy o ich wysiłku i zaangażowaniu. To nasz wspólny obowiązek.
W tym szczególnym dniu zapraszamy do odwiedzin naszego profilu, gdzie opowiadamy o polskich bohaterach konfliktu: "Historia II wojny światowej".Zapraszamy na Festiwal Historii bez Liku
Dodano: 11-06-2019 15:49:30Z przyjemnością informujemy o naszym wsparciu dla kolejnej cennej inicjatywy historycznej. Tym razem objęliśmy patronatem medialnym Festiwal Historii bez Liku, który odbędzie się w dniach 18-22 września w Lublinie. Wstępny program wydarzenia dostępny jest już na stronie internetowej Festiwalu. Na pewno będzie się działo, bo w ramach Festiwalu odbędzie się aż sześć równoległych imprez tematycznych, w tym spektakl rekonstrukcji, Targi Książki i Prasy Historycznej, Festiwal Filmu Historycznego czy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, który swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. A to dopiero początek atrakcji.
Choć do Festiwalu pozostało jeszcze kilka miesięcy, już dzisiaj warto zaplanować tydzień w Lublinie i wyróżnić ten czas w kalendarzu. Na pewno będziemy Wam przypominać i na bieżąco informować o planowanych imprezach towarzyszących. A teraz zapraszamy do mediów społecznościowych Festiwalu.Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Dodano: 20-04-2019 19:54:00Co roku 19 kwietnia mieszkańcy polskich miast uczestniczą w upamiętnianiu jednego z dwóch powstań, który w czasie II wojny światowej wybuchły w Warszawie. Zryw ludności żydowskiej, bezlitośnie eksterminowanej przez niemieckiego okupanta był pod wieloma względami wyjątkowy. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń wolontariusze rozdają symboliczne żółte papierowe żonkile, które zdobią następnie ubrania przechodniów. Dlaczego właśnie żonkile? Kwiat ten kwitnie wiosną, a jego płatki przypominają kształtem sześcioramienną żydowską Gwiazdę Dawida. Po ponad siedemdziesięciu latach od wybuchu powstania na trwałe wpisał się w obchody rocznicowe, celebrowane szczególnie mocno w Warszawie.
Na naszych łamach możecie przeczytać wyczerpujący opis historii powstania w getcie warszawskim zawierający omówienie sytuacji ludności żydowskiej w czasie okupacji oraz dramatyczne konsekwencje upadku powstania. Tekst jest dostępny na: "Powstanie w getcie warszawskim".Kim naprawdę był marszałek Śmigły-Rydz?

Dodano: 15-04-2019 17:40:53Bohater? Tchórz? A może zdrajca? Biografia marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza nie jest łatwa, bo łatwa być nie może. Życiorys dowódcy, Naczelnego Wodza z okresu Wojny Obronnej 1939 roku, jest wciąż pełen zagadek. Jego postawa w chwili największej próby wielokrotnie stawała się źródłem analiz historyków, którzy jednak nie potrafili stworzyć spójnego obrazu Śmigłego-Rydza. Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski próbują przyjrzeć się postaci marszałka raz jeszcze, by wydobyć na światło dzienne tajemnice wiążące się z życiem bohatera wojny polsko-bolszewickiej i następcy Józefa Piłsudskiego. Autorzy nie koncentrują się jedynie na klęsce we wrześniu 1939 roku, rzucając więcej światła na wcześniejsze osiągnięcia wojskowego. Zapisał on bowiem wiele wspaniałych kart historii, dziś już zapomnianych...
Nie moglibyśmy zostawić tego kontrowersyjnego tematu bez komentarza! Portal "II wojna światowa" objął patronat medialny nad tytułem i zaprezentuje szereg materiałów związanych z premierą opracowania przygotowywanego przez Wydawnictwo Harde. Publikacja ukaże się 24 kwietnia 2019 roku.Drugi tom historii Polskiej Marynarki Wojennej w fotografii

Dodano: 26-03-2019 18:06:19Miłośnicy marynistyki, a szczególnie fani historii Polskiej Marynarki Wojennej, doczekali się wreszcie drugiego tomu unikatowej kolekcji zdjęć prezentującej dzieje polskich marynarzy. Druga część monografii-albumu autorstwa Mariusza Borowiaka jest poświęcona okresowi II wojny światowej i procesowi rozwiązania Polskiej Marynarki Wojennej na Zachodzie w pierwszych latach powojennych. Unikalna kolekcja powstała dzięki zaangażowaniu samego autora, który zgromadził pokaźne archiwum zdjęć w czasie prac nad kolejnymi tytułami. Udało się mu także opublikować wiele nieznanych dotychczas fotografii, które pozostawały w prywatnych zbiorach.
Portal "II wojna światowa" z wielką dumą patronował obu tomom opracowania, starając się tym samym dołożyć kolejną ważną cegiełkę do upamiętnienia naszych bohaterskich marynarzy oraz przypomnienia o wszechstronnym wysiłku bojowym Polskich Sił Zbrojnych. Więcej informacji na temat przygotowania książki na stronie Wydawcy.Patronat nad nowością Artura Baniewicza
Dodano: 16-03-2019 10:31:47Po raz kolejny portal "II wojna światowa" ma okazję wspierać medialnie nowość książkową poświęconą historii II wojny światowej. Tym razem dość oryginalną, bo w formie powieści.
Rok 1943. Paweł wraca w rodzinne strony. Tym razem będzie prowadzić potrójne dochodzenie – szukał kobiety, zagrabionych przez III Rzeszę dóbr i mordercy jednego z członków polskiej samoobrony. Wszystko to w piekle wołyńskiej rzezi.
Artur Baniewicz już jest opisywany jako nowy Marek Krajewski, mistrz polskiej powieści kryminalnej. "Wołyński gambit" ma trzymać w napięciu do ostatniej strony. Trzymamy kciuki, by spełnił oczekiwania czytelników. Sami także zamierzamy wysoko zawiesić poprzeczkę przed recenzją, która na pewno ukaże się na łamach naszej "Biblioteki". A tymczasem zachęcamy do lektury działu - przygotowaliśmy dla Was kilka nowych omówień nowości książkowych. Jest co czytać!Wybitne Polki na Dzień Kobiet!

Dodano: 08-03-2019 14:34:48Z okazji Dnia Kobiet życzymy naszym Czytelniczkom wszystkiego najlepszego, wykorzystując doskonałą okazję do wspomnienia wybitnych Polek, które odgrywały znaczące role w czasie II wojny światowej. Przygotowaliśmy dla Was serię artykułów publikowanych na naszym Facebooku. Zachęcamy do lektury!
Tymczasem polecamy materiał poświęcony Halinie Szymańskiej, enigmatycznej agentce wywiadu. Krystyna Skarbek jest z pewnością najbardziej znaną polską agentką z czasów II wojny światowej. Jej sława przyćmiła nieco dokonania innych szpiegów, którzy także zapisali piękne karty historii, jak choćby Szymańska, postać niezwykle tajemnicza, a przez to jeszcze bardziej ciekawa. To właśnie ona miała być tajnym kontaktem szefa niemieckiej Abwehry Wilhelma Canarisa, który próbował porozumieć się z aliantami w sprawie obalenia Adolfa Hitlera.
Więcej przeczytacie w naszym artykule "Halina Szymańska - as polskiego wywiadu".<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje