Zapraszamy na Festiwal Historii bez Liku
Dodano: 11-06-2019 15:49:30Z przyjemnością informujemy o naszym wsparciu dla kolejnej cennej inicjatywy historycznej. Tym razem objęliśmy patronatem medialnym Festiwal Historii bez Liku, który odbędzie się w dniach 18-22 września w Lublinie. Wstępny program wydarzenia dostępny jest już na stronie internetowej Festiwalu. Na pewno będzie się działo, bo w ramach Festiwalu odbędzie się aż sześć równoległych imprez tematycznych, w tym spektakl rekonstrukcji, Targi Książki i Prasy Historycznej, Festiwal Filmu Historycznego czy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, który swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. A to dopiero początek atrakcji.
Choć do Festiwalu pozostało jeszcze kilka miesięcy, już dzisiaj warto zaplanować tydzień w Lublinie i wyróżnić ten czas w kalendarzu. Na pewno będziemy Wam przypominać i na bieżąco informować o planowanych imprezach towarzyszących. A teraz zapraszamy do mediów społecznościowych Festiwalu.Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Dodano: 20-04-2019 19:54:00Co roku 19 kwietnia mieszkańcy polskich miast uczestniczą w upamiętnianiu jednego z dwóch powstań, który w czasie II wojny światowej wybuchły w Warszawie. Zryw ludności żydowskiej, bezlitośnie eksterminowanej przez niemieckiego okupanta był pod wieloma względami wyjątkowy. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń wolontariusze rozdają symboliczne żółte papierowe żonkile, które zdobią następnie ubrania przechodniów. Dlaczego właśnie żonkile? Kwiat ten kwitnie wiosną, a jego płatki przypominają kształtem sześcioramienną żydowską Gwiazdę Dawida. Po ponad siedemdziesięciu latach od wybuchu powstania na trwałe wpisał się w obchody rocznicowe, celebrowane szczególnie mocno w Warszawie.
Na naszych łamach możecie przeczytać wyczerpujący opis historii powstania w getcie warszawskim zawierający omówienie sytuacji ludności żydowskiej w czasie okupacji oraz dramatyczne konsekwencje upadku powstania. Tekst jest dostępny na: "Powstanie w getcie warszawskim".Kim naprawdę był marszałek Śmigły-Rydz?

Dodano: 15-04-2019 17:40:53Bohater? Tchórz? A może zdrajca? Biografia marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza nie jest łatwa, bo łatwa być nie może. Życiorys dowódcy, Naczelnego Wodza z okresu Wojny Obronnej 1939 roku, jest wciąż pełen zagadek. Jego postawa w chwili największej próby wielokrotnie stawała się źródłem analiz historyków, którzy jednak nie potrafili stworzyć spójnego obrazu Śmigłego-Rydza. Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski próbują przyjrzeć się postaci marszałka raz jeszcze, by wydobyć na światło dzienne tajemnice wiążące się z życiem bohatera wojny polsko-bolszewickiej i następcy Józefa Piłsudskiego. Autorzy nie koncentrują się jedynie na klęsce we wrześniu 1939 roku, rzucając więcej światła na wcześniejsze osiągnięcia wojskowego. Zapisał on bowiem wiele wspaniałych kart historii, dziś już zapomnianych...
Nie moglibyśmy zostawić tego kontrowersyjnego tematu bez komentarza! Portal "II wojna światowa" objął patronat medialny nad tytułem i zaprezentuje szereg materiałów związanych z premierą opracowania przygotowywanego przez Wydawnictwo Harde. Publikacja ukaże się 24 kwietnia 2019 roku.Drugi tom historii Polskiej Marynarki Wojennej w fotografii

Dodano: 26-03-2019 18:06:19Miłośnicy marynistyki, a szczególnie fani historii Polskiej Marynarki Wojennej, doczekali się wreszcie drugiego tomu unikatowej kolekcji zdjęć prezentującej dzieje polskich marynarzy. Druga część monografii-albumu autorstwa Mariusza Borowiaka jest poświęcona okresowi II wojny światowej i procesowi rozwiązania Polskiej Marynarki Wojennej na Zachodzie w pierwszych latach powojennych. Unikalna kolekcja powstała dzięki zaangażowaniu samego autora, który zgromadził pokaźne archiwum zdjęć w czasie prac nad kolejnymi tytułami. Udało się mu także opublikować wiele nieznanych dotychczas fotografii, które pozostawały w prywatnych zbiorach.
Portal "II wojna światowa" z wielką dumą patronował obu tomom opracowania, starając się tym samym dołożyć kolejną ważną cegiełkę do upamiętnienia naszych bohaterskich marynarzy oraz przypomnienia o wszechstronnym wysiłku bojowym Polskich Sił Zbrojnych. Więcej informacji na temat przygotowania książki na stronie Wydawcy.Patronat nad nowością Artura Baniewicza
Dodano: 16-03-2019 10:31:47Po raz kolejny portal "II wojna światowa" ma okazję wspierać medialnie nowość książkową poświęconą historii II wojny światowej. Tym razem dość oryginalną, bo w formie powieści.
Rok 1943. Paweł wraca w rodzinne strony. Tym razem będzie prowadzić potrójne dochodzenie – szukał kobiety, zagrabionych przez III Rzeszę dóbr i mordercy jednego z członków polskiej samoobrony. Wszystko to w piekle wołyńskiej rzezi.
Artur Baniewicz już jest opisywany jako nowy Marek Krajewski, mistrz polskiej powieści kryminalnej. "Wołyński gambit" ma trzymać w napięciu do ostatniej strony. Trzymamy kciuki, by spełnił oczekiwania czytelników. Sami także zamierzamy wysoko zawiesić poprzeczkę przed recenzją, która na pewno ukaże się na łamach naszej "Biblioteki". A tymczasem zachęcamy do lektury działu - przygotowaliśmy dla Was kilka nowych omówień nowości książkowych. Jest co czytać!Wybitne Polki na Dzień Kobiet!

Dodano: 08-03-2019 14:34:48Z okazji Dnia Kobiet życzymy naszym Czytelniczkom wszystkiego najlepszego, wykorzystując doskonałą okazję do wspomnienia wybitnych Polek, które odgrywały znaczące role w czasie II wojny światowej. Przygotowaliśmy dla Was serię artykułów publikowanych na naszym Facebooku. Zachęcamy do lektury!
Tymczasem polecamy materiał poświęcony Halinie Szymańskiej, enigmatycznej agentce wywiadu. Krystyna Skarbek jest z pewnością najbardziej znaną polską agentką z czasów II wojny światowej. Jej sława przyćmiła nieco dokonania innych szpiegów, którzy także zapisali piękne karty historii, jak choćby Szymańska, postać niezwykle tajemnicza, a przez to jeszcze bardziej ciekawa. To właśnie ona miała być tajnym kontaktem szefa niemieckiej Abwehry Wilhelma Canarisa, który próbował porozumieć się z aliantami w sprawie obalenia Adolfa Hitlera.
Więcej przeczytacie w naszym artykule "Halina Szymańska - as polskiego wywiadu".Rocznica urodzin polskiego obrońcy skarbów

Dodano: 04-03-2019 19:21:48Karol Estreicher był jednym z najważniejszych polskich historyków sztuki. Jego dokonania należy mierzyć zupełnie inną miarą niż sukcesy kolegów po fachu. Estreicher stał się bowiem prawdziwym "obrońcą skarbów", człowiekiem, dzięki któremu dziesiątki zaginionych dzieł sztuki zostały uchronione przed grabieżą w czasie brutalnej okupacji ziem polskich.
Urodził się 4 marca 1906 roku w Krakowie. To właśnie z tym miastem związał swoje życie prywatne i zawodowe. Był wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem, wieloletnim dyrektorem uniwersyteckiego muzeum. Po wybuchu II wojny światowej z narażeniem życia przystąpił do ratowania polskiego dziedzictwa kulturalnego, które z zacięciem Niemcy niszczyli lub rozkradali w czasie konfliktu. Własnoręcznie demontował i wywoził za granicę bezcenne dzieła sztuki, a gdy wojna wreszcie się skończyła odgrywał czołową rolę w procesie poszukiwania i odzyskiwania utraconych dóbr. Kto wie, jak dzisiaj wyglądałby Kraków bez Karola Estreichera...
Więcej przeczytacie w naszym artykule "Karol Estreicher - polski obrońca skarbów".George Mendonsa nie żyje - historia słynnej fotografii

Dodano: 20-02-2019 14:18:21W wieku 95 lat zmarł George Mendonsa, bohater jednej z najsłynniejszych fotografii ilustrujących radość Amerykanów po zwycięstwie nad Japonią. Zdjęcie znalazło się na okładce magazynu "Life" i przez lata było uznawane za prawdziwy klasyk. Po śmierci Mendonsy dyskusja dotycząca fotografii rozgorzała na nowo, tym razem w nieco innym wymiarze.
Był 1945 rok. II wojna światowa właśnie się skończyła, a setki amerykańskich żołnierzy wracały do domów, świętując zwycięstwo nad totalitarnym wrogiem. W atmosferze ogólnej radości alkohol lał się strumieniami, a żartom nie było końca. Marynarz George Mendonsa był jednym z tych, którzy niedawno przypłynęli do Stanów Zjednoczonych.
Więcej przeczytacie w naszym artykule "George Mendonsa nie żyje - historia słynnej fotografii".<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje