Zapraszamy do współpracy i publikacji w portalu!
Dodano: 31-12-2019 20:52:15Drodzy Czytelnicy! W ciągu piętnastu lat istnienia portal "II wojna światowa" stał się jedną z największych polskich witryn o tematyce historycznej. Co ważne, stale się rozwija, a baza artykułów rośnie z każdym dniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu z Was, postanowiliśmy umożliwić Wam publikowanie Waszych tekstów na łamach portalu.
Zachęcamy do współpracy szczególnie studentów historii, ale także doświadczonych historyków i pasjonatów, którzy chcieliby się podzielić wiedzą i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Współpraca z uznanym portalem, który rocznie notuje ponad milion odwiedzin, to nie tylko świetna okazja do promocji, ale i zdobycia wartościowego doświadczenia, które będzie procentować przy kolejnych projektach naukowych. Dla wielu z Was to także okazja do uzyskania dodatkowych punktów do stypendiów naukowych.
Jesteśmy otwarci na inne propozycje współpracy, wystarczyć do nas napisać lub zadzwonić, by omówić szczegóły. Zachęcamy do kontaktu pod adresem mailowym: mateuszlabuz@gmail.com i telefonicznie pod numerem 508291950.80 lat od zbrodni w Wawrze - pamięć wciąż żywa
Dodano: 28-12-2019 16:30:05Minęło już 80 lat od czasu zbrodni w Wawrze, jednego z pierwszych aktów niemieckiego terroru na dużą skalę - aktów terroru będącego niesprawiedliwym odwetem za rzekome przewinienia niewinnych obywateli Polski.
Okres niemieckiej okupacji ziem polskich to czas terroru i eksterminacji na wielką skalę. Najeźdźca prowadził represyjną politykę względem Polski i Polaków, próbując zastraszyć obywateli podbitego kraju. Jednocześnie realizował plan nakreślony przez Adolfa Hitlera, którego głównym celem było najpierw podporządkowanie ludów słowiańskich, a następnie ich fizyczne wyniszczenie, w myśl rasistowskiej ideologii nazistowskiej. Jednym z pierwszych aktów dramatu na ziemiach polskich była zbrodnia w Wawrze, której Niemcy dopuścili się pod koniec 1939 roku.
Przez lata Polskie Podziemie przypominało o Wawrze, demonstrując pamięć o pomordowanych. Także po zakończeniu II wojnie światowej nie zapomniano o ofiarach i nawet dzisiaj, tak wiele lat po wojnie, możemy chwilą zadumy przypomnieć o bolesnej przeszłości.Wspomnienia ostatniego polskiego marynarza
Dodano: 22-09-2019 13:13:53Prezentujemy Państwu wywiad z Kazimierzem Stefankiewiczem, ostatnim polskim marynarzem z czasów II wojny światowej, który służył m.in. na zatopionym w rejonie Malty ORP Kujawiak. Dzieje polskiego niszczyciela to oczywiście pasjonująca historia, ale jeszcze ważniejsze wydaje się przypominanie o tych, którzy tę historię tworzyli.
Kazimierz Stefankiewicz był niewątpliwie jednym z nich. Gdy w 2014 roku zespół polskich płetwonurków ze Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe odkrył wrak Kujawiaka, skontaktowała się z nim rodzina marynarza. Pan Kazimierz był wówczas w podeszłym wieku, ale z wielką pasją opowiedział o swojej służbie. W latach 2015 i 2016 udało się nagrać kilka rozmów, których efekty mogą Państwo obejrzeć teraz.
Kazimierz Stefankiewicz odszedł w 2019 roku i ten film jest wspaniałym podsumowaniem spotkań z, jak się teraz okazuje, ostatnim polskim marynarzem, który służył na polskim okręcie w trakcie II wojny światowej.Premiera filmu "Być wolnym: Warszawa-Paryż"
Dodano: 08-09-2019 08:49:0219 sierpnia o godz. 20:30 w Łazienkach Królewskich (strefa w sąsiedztwie Pałacu na Wyspie, przy Trou Madame) odbył się premierowy pokaz filmowego dokumentu historycznego pt. "Być Wolnym: Warszawa – Paryż". Film, oparty w większości na niepublikowanych wcześniej materiałach archiwalnych, powstał według scenariusza i w reżyserii Kajetana Kazimierza Kowalskiego i został wyprodukowany przez Fundację Strada Bella.
Inicjatywa ma na celu popularyzację ważnego dla narodu polskiego wydarzenia historycznego – Powstania Warszawskiego na tle działań wojennych i politycznych w Europie i podejmuje odważną próbę porównania tego Powstania z Powstaniem Paryskim, w kontekście analizy pomocy sił alianckich i układu politycznego w otoczeniu obu wydarzeń wyzwoleńczych.
Na naszym facebookowym profilu prezentujemy sporo zdjęć archiwalnych, które stanowiły tło dla dokumentu. Zachęcamy do odwiedzin: "Historia II wojny światowej".80. rocznica wybuchu II wojny światowej
Dodano: 01-09-2019 11:40:41Wojna Obronna 1939 roku była niezwykle bolesnym wydarzeniem w historii Polski. Mimo porażki naród polski nie poddawał się i przez blisko sześć lat toczył walkę o wolność i suwerenność ojczyzny. Polacy byli niezwykle aktywnymi uczestnikami konfliktu - brali udział w licznych bitwach na wielu frontach, organizowali prężny ruch oporu, współtworzyli koalicję aliancką. Dziś 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. W całej Polsce trwają uroczytości rocznicowe, podczas których wspominamy ten tragiczny czas. Także my dołączamy do upamiętnienia - przeszłość jest wciąż żywa w kolejnych pokoleniach i dzięki licznym inicjatywom może towarzyszyć nam w drodze do przyszłości.
Po osiemdziesięciu latach coraz mniej jest żyjących świadków tamtych zdarzeń. Pamiętajmy o nich, pamiętajmy o ich wysiłku i zaangażowaniu. To nasz wspólny obowiązek.
W tym szczególnym dniu zapraszamy do odwiedzin naszego profilu, gdzie opowiadamy o polskich bohaterach konfliktu: "Historia II wojny światowej".Zapraszamy na Festiwal Historii bez Liku
Dodano: 11-06-2019 15:49:30Z przyjemnością informujemy o naszym wsparciu dla kolejnej cennej inicjatywy historycznej. Tym razem objęliśmy patronatem medialnym Festiwal Historii bez Liku, który odbędzie się w dniach 18-22 września w Lublinie. Wstępny program wydarzenia dostępny jest już na stronie internetowej Festiwalu. Na pewno będzie się działo, bo w ramach Festiwalu odbędzie się aż sześć równoległych imprez tematycznych, w tym spektakl rekonstrukcji, Targi Książki i Prasy Historycznej, Festiwal Filmu Historycznego czy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, który swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. A to dopiero początek atrakcji.
Choć do Festiwalu pozostało jeszcze kilka miesięcy, już dzisiaj warto zaplanować tydzień w Lublinie i wyróżnić ten czas w kalendarzu. Na pewno będziemy Wam przypominać i na bieżąco informować o planowanych imprezach towarzyszących. A teraz zapraszamy do mediów społecznościowych Festiwalu.Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Dodano: 20-04-2019 19:54:00Co roku 19 kwietnia mieszkańcy polskich miast uczestniczą w upamiętnianiu jednego z dwóch powstań, który w czasie II wojny światowej wybuchły w Warszawie. Zryw ludności żydowskiej, bezlitośnie eksterminowanej przez niemieckiego okupanta był pod wieloma względami wyjątkowy. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń wolontariusze rozdają symboliczne żółte papierowe żonkile, które zdobią następnie ubrania przechodniów. Dlaczego właśnie żonkile? Kwiat ten kwitnie wiosną, a jego płatki przypominają kształtem sześcioramienną żydowską Gwiazdę Dawida. Po ponad siedemdziesięciu latach od wybuchu powstania na trwałe wpisał się w obchody rocznicowe, celebrowane szczególnie mocno w Warszawie.
Na naszych łamach możecie przeczytać wyczerpujący opis historii powstania w getcie warszawskim zawierający omówienie sytuacji ludności żydowskiej w czasie okupacji oraz dramatyczne konsekwencje upadku powstania. Tekst jest dostępny na: "Powstanie w getcie warszawskim".Kim naprawdę był marszałek Śmigły-Rydz?

Dodano: 15-04-2019 17:40:53Bohater? Tchórz? A może zdrajca? Biografia marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza nie jest łatwa, bo łatwa być nie może. Życiorys dowódcy, Naczelnego Wodza z okresu Wojny Obronnej 1939 roku, jest wciąż pełen zagadek. Jego postawa w chwili największej próby wielokrotnie stawała się źródłem analiz historyków, którzy jednak nie potrafili stworzyć spójnego obrazu Śmigłego-Rydza. Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski próbują przyjrzeć się postaci marszałka raz jeszcze, by wydobyć na światło dzienne tajemnice wiążące się z życiem bohatera wojny polsko-bolszewickiej i następcy Józefa Piłsudskiego. Autorzy nie koncentrują się jedynie na klęsce we wrześniu 1939 roku, rzucając więcej światła na wcześniejsze osiągnięcia wojskowego. Zapisał on bowiem wiele wspaniałych kart historii, dziś już zapomnianych...
Nie moglibyśmy zostawić tego kontrowersyjnego tematu bez komentarza! Portal "II wojna światowa" objął patronat medialny nad tytułem i zaprezentuje szereg materiałów związanych z premierą opracowania przygotowywanego przez Wydawnictwo Harde. Publikacja ukaże się 24 kwietnia 2019 roku.<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >>


Do poczytania


Patronaty


Recenzje