Dział "W Sieci"
CichociemniInformacje o źródle:

Link: http://www.cichociemni.ovh.org

Rodzaj materiału: Strona internetowa

Wersje językowe: Polska

Tematyka: Witryna poświęcona polskim cichociemnym, ich historii, zadaniom bojowym oraz ciekawostkom związanym z funkcjonowaniem oddziału.

Wrażenia:

Cichociemni zapisali piękną kartę polskiej historii podczas II wojny światowej. Ich wkład w walkę Polskiego Podziemia oraz bohaterskie akcje przysporzyły formacji popularności, o której nie wolno zapominać nawet w kilkadziesiąt lat po zakończeniu konfliktu. Już choćby z tego względu projekt "Cichociemni" jest wartościowy, prezentując bogatą dokumentację działań tej niecodziennej jednostki bojowej.

Na wstępie muszę zaznaczyć, iż witryna ta jest mi szczególnie bliska, choćby ze względu na znajomość z jej autorem. Kuba Zimoch solidnie napracował się przy okazji tworzenia własnego wortalu, wybierając sobie temat trudny, choć ciekawy. Trudny, bo dokumentacja dotycząca działalności cichociemnych nie jest tak bogata, jak w przypadku mniej szczegółowych zagadnień. Interesujący, bo wzbudzający dreszczyk emocji za każdym razem, gdy czytamy o misji polskiego oddziału, o żołnierzach ryzykujących życie za każdym razem, gdy przyszło im wykonywać rozkazy dowództwa. Co znajdziemy na stronie? Szczegółowe omówienie historii cichociemnych, z uwzględnieniem szkolenia żołnierzy, wyboru nazwy, a nawet opracowania specjalnego Znaku Spadochronowego. Jest szereg ciekawostek dotyczących misji bojowych, są czytelnie rozrysowane trasy przelotu. Wreszcie to, co najważniejsze, a więc sekcja poświęcona misjom cichociemnych, w której autor pokusił się o zestawienie poszczególnych operacji oraz krótkie omówienie ich założeń i celów. Całości dopełnia lista skoczków. Graficznie strona nie wyróżnia się spośród tłumu innych. Jest natomiast świetnym miejscem, do którego przynajmniej raz musi trafić każdy miłośnik historii II wojny światowej.


Do poczytania


Patronaty


Recenzje