„101 słynnych samolotów myśliwskich” oraz „101 słynnych czołgów”- recenzja książek

Rok wydania – 2017

Autor – Robert Jackson

Wydawnictwo – Almapress

Liczba stron – 112

Seria wydawnicza – Panorama Techniki Wojskowej

Tematyka – opracowanie dedykowanym najważniejszym typom samolotów myśliwskich.

Seria „Panorama Techniki Wojskowej” na stałe zagościła w ofercie Wydawnictwa Almapress. Z przyjemnością obserwowaliśmy jej rozwój w kierunku poprawnych merytorycznie opracowań, które w zgrabnej formie prezentują przekrojowo historię militariów, szczególnie tych z czasów II wojny światowej. Jest coraz lepiej, zwłaszcza, że wyeliminowane zostały niektóre błędy, do których w przeszłości zgłaszaliśmy zastrzeżenia. Dwie nowe pozycje – „101 słynnych samolotów myśliwskich” oraz „101 słynnych czołgów” autorstwa Roberta Jacksona – to kolejna okazja do zapoznania się z interesującym leksykonem uzbrojenia. Ewolucja myśliwców i pojazdów pancernych stanowi jeden z kluczowych elementów rozwoju myśli technicznej i strategii wojskowej i miała niebagatelny wpływ na przebieg największego konfliktu w dziejach świata. Jackson wprowadzi nas w świat techniki wojskowej, a jego opracowanie powinno być dobrym punktem wyjścia do szerszego zainteresowania tematem, swoistą „zajawką” przed poważnymi publikacjami.

Nie oznacza to, że odbieramy jego książkom powagi! Zostały jednak pomyślane tak, by przede wszystkim w sposób skrótowy ukazać panoramę sprzętu używanego w konfliktach zbrojnych. Wychodzimy od dawno zapomnianych klasyków z czasów I wojny światowej, przez doskonale znane i zabójczo skuteczne wehikuły produkowane w latach 1939-45 aż po czasy współczesne, gdzie inwestycja w kilkanaście maszyn wiąże się ze znaczącym nadszarpnięciem państwowego budżetu. Do lamusa odesłano produkowane seryjnie myśliwce i czołgi przeznaczone do szybkiego wykorzystania na froncie. Jackson całkiem zgrabnie pokazuje ewolucję sprzętu, jego rozwój pod względem osiągów, parametrów, ale także wykorzystywanych koncepcji. Wszystko układa się w spójną całość. Choć nie da się porównać Jaka-1 i Hurricane’a do współczesnych Eurofighter Typhoon czy F-35, to wciąż samoloty – ich zadania, sposób działania nie zmieniły się znacząco przez kilkadziesiąt lat dzielących produkcję poszczególnych jednostek.

Krótkim opisom poświęconym poszczególnym maszynom towarzyszą tradycyjnie czytelne tabelki z podstawowymi „osiągami” sprzętu. Wydanie serii jak zawsze należy ocenić wysoko, a głównym atutem jest szata graficzna, w tym twarda okładka i estetyczny kredowy papier. Standardem jest też – tutaj małe „niestety” – skrótowość tekstów. Każdej maszynie poświęcono ledwo jedną stronę (a znaczną część miejsca zajmują przecież ryciny i tabele), wobec czego nie ma się co spodziewać szczegółowych rozważań. Ot, podstawowe dane, czasem jakaś ciekawostka. Wszystko podane w zwięzłej i zrozumiałej formie, bez możliwości skoncentrowania na szczegółach czy smaczkach. Szkoda, że całość zajmuje tak mało miejsca, bo autor nie ma szans na zaprezentowanie szczegółów ewolucji koncepcji projektów. Maszyny są natomiast osadzone w historii, dzięki czemu łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego zaczęto ich produkcję i co przyświecało pomysłodawcom.

Zgadzam się z opinią zaprezentowaną na okładce „101 słynnych samolotów myśliwskich”. Książki są przede wszystkim nowoczesnym przewodnikiem dla fanów lotnictwa wojskowego. W barwny sposób prezentują poszczególne typy myśliwców i czołgów, stanowiąc kompilację podstawowych danych taktyczno-technicznych z czytelnymi ilustracjami i zestawieniami statystycznymi. Nie traktowałbym ich wyłącznie w kategoriach albumów, choć sposób przygotowania mógłby wskazywać na takie zastosowanie opracowań. Jackson zgrabnie połączył przyjemne z pożytecznym i obok stojących na bardzo dobrym poziomie materiałów graficznych zamieścił w książce sporo informacji konkretnych, merytorycznych. Wobec tego – album? Tak, ale rozszerzony o wiedzę, której same zdjęcia nie są w stanie przekazać.

Ocena: