Patronaty medialne

W związku z coraz szybszym rozwojem portalu notujemy stałą współpracę w dziedzinie promocji tytułów książkowych, filmowych i komputerowych. Serwis obejmuje również liczne patronaty medialne, prezentując ciekawe pozycje, których tematyka pokrywa się z historią II wojny światowej. Kooperacja odbywa się także na poziomie recenzenckim, a w dziale „Biblioteka” co i rusz można przeczytać kolejny tekst dotyczący nowości ukazującej się na rynku. Poniżej znajdziecie Państwo projekty, którym patronuje portal „II wojna światowa” oraz partnerów witryny wspierających jej rozwój.

Aktualne patronaty serwisu „II wojna światowa”:

Wydawnictwo Alma-Press

„Broń Wojska Polskiego 1939-1945”, Andrzej Zasieczny
Książka jest pierwszym w Polsce tak obszernym leksykonem prezentującym uzbrojenie Wojska Polskiego i oddziałów partyzanckich w okresie II wojny światowej. Autor przedstawił 55 typów najważniejszych samolotów używanych na wszystkich frontach II wojny światowej przez Polskie Siły Powietrzne. Wiele uwagi poświęcił samolotom przygotowanym do produkcji w IV kwartale 1939 r. i na początku 1940 r. Książka zawiera opisy nie tylko samolotów bojowych, ale także łącznikowych, sanitarnych, szkolno-treningowych i transportowych. Leksykon zawiera opisy 36 okrętów Polskiej Marynarki Wojennej i 24 jednostek Flotylli Rzecznej (do 1931 r. Flotylla Pińska) Marynarki Wojennej. W książce przedstawiono również ponad 150 typów uzbrojenia używanego przez Wojska Lądowe Polskich Sił Zbrojnych i oddziały partyzanckie. Niektóre z nich nigdy dotąd (!) nie były opisywane w literaturze. Leksykon zawiera opisy nie tylko sprzętu bojowego (czołgów, samochodów pancernych, broni strzeleckiej, artylerii, moździerzy, granatów), ale także samochodów osobowo-terenowych, ciężarowych, sanitarnych, motocykli, a nawet skutera spadochroniarzy Excelsior Welbike. Każdy opis ilustrowany jest kolorową sylwetką boczną i zdjęciem.

„Broń piechoty. Ilustrowana encyklopedia”, Chris Chant
„Ilustrowana encyklopedia. Broń piechoty” to bogato ilustrowane i szczegółowe kompendium wiedzy o uzbrojeniu piechoty od 1895 roku do dnia dzisiejszego. Książka zawiera historię rozwoju, opisy techniczne, zdjęcia i rysunki pistoletów, rewolwerów, karabinów, strzelb gładkolufowych, karabinów snajperskich, broni maszynowej, moździerzy, broni przeciwpancernej, miotaczy ognia itd. Szczegółowo opisano najbardziej znane typy broni strzeleckiej, takiej jak pistolety P.08 Parabellum, Colt wz. 1911, Glock, Browning HP, karabiny Mauser 98K, karabinki M16 i AK 47, pistolety maszynowe MP40 i Uzi oraz wiele innych.

Wydawnictwo Bellona

„Byłam sekretarką Hitlera”, Christa Schroeder
Christa Schroeder przez dwanaście lat (1933-1945) pełniła funkcję sekretarki Hitlera i właściwie nigdy nie była narodową socjalistką w pełnym znaczeniu tego słowa. Autorka przedstawia różne twarze wodza III Rzeszy, rozprawiając się przy okazji z wieloma mitami, w które obrosła jego biografia. Christa Schroeder dopiero na krótko przed śmiercią pokazała swoje zapiski wydawcy, Antonowi Joachimisthallerowi. W ten sposób powstała ta książka, stanowiąca źródło o niewątpliwej wartości dla badaczy współczesnej historii, zwłaszcza dziejów Niemiec.

Archiwum patronatów:

Wydawnictwo Almapress

„Okręty lotnicze Japonii”, Grzegorz Barciszewski
Książka Grzegorza Barciszewskiego zawiera zwięzłe informacje o wszystkich japońskich okrętach wyposażonych w samoloty (z wyłączeniem pancerników i krążowników) lub będących jednostkami pomocniczymi lotnictwa morskiego w latach 1920-2010. Autor opisał nie tylko dobrze znane lotniskowce floty i lotniskowce eskortowe, ale także transportowce samolotów, okręty bazy wodnosamolotów pływakowych i łodzi latających, okręty ratownicze lotnictwa i okręty specjalne.

„Samochody pancerne i transportery opancerzone WP”, Andrzej Antoni Kamiński, Tomasz Szczerbicki
W oparciu o blisko 130 archiwalnych fotografii przedstawiamy historię ponad 50 marek samochodów pancernych i transporterów opancerzonych Wojska Polskiego z lat 1918-1950 – etatowych i pozyskiwanych doraźnie, czy produkowanych we własnym zakresie (w latach 1919-1920), czy zdobycznych (w czasie wojny). Po raz pierwszy prezentujemy zestawienie marek samochodów pancernych, których używali nasi żołnierze podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przedstawiamy samochody pancerne będące w uzbrojeniu Wojska Polskiego w latach 1918-1939.Piszemy o pojazdach bojowych używanych przez Armię Krajową, w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1939 – 1947 oraz w Ludowym Wojsku Polskim w latach 1943 – 1950.

„Wielkie ewakuacje”, Andrzej Perepeczko
W latach II wojny światowej miały miejsce operacje, jakie w przeszłości albo wcale nie występowały, albo miały miejsce na stosunkowo niewielką skalę. Do takich operacji zaliczyć należy m.in. duże morskie operacje ewakuacyjne. Takie operacje nigdy nie są łatwe, szczególnie gdy nacierające wojska nieprzyjacielskie mają znaczną przewagę. Ewakuacja drogą morską wymaga użycia dużej ilości okrętów i statków transportowych, a także sprawnej organizacji. Czasem jednak to nie wystarczało. Potrzebne było jeszcze coś, czego nie można wcześniej przygotować ani zaplanować – zwyczajne… szczęście. A. Perepeczko przedstawił trzy operacje ewakuacyjne na wielką skalę na froncie europejskim: odwrót wojska Sprzymierzonych z Norwegii, ewakuację z Francji oraz wycofanie się z Grecji korpusu brytyjskiego na Kretę, a następnie z Krety do Egiptu.

„ORP Gryf. Największy okręt bojowy PMW”, Mariusz Borowiak
Pierwsza, tak obszerna monografia morska stawiacza min ORP Gryf, największego okrętu bojowego przedwojennej Marynarki Wojennej w latach II Rzeczypospolitej. Autor, w ostatnich latach wyspecjalizował się w literaturze marynistycznej, publikując kilkanaście książek poświeconych historii polskiej floty wojennej. Tym razem prezentuje narodziny koncepcji okrętu, kulisy jego powstania i służbę w rodzimej Marynarce Wojennej w latach 1938-1939. Książka, która jest kolejną pozycją z serii „Nieznane oblicza historii”, zawiera wiele niepublikowanych dotąd zdjęć, unikalne relacje naocznych świadków, dokładne rysunki techniczne jednostki i jej uzbrojenia oraz kopie dokumentów przechowywane z archiwach krajowych i zagranicznych.

„Samoloty bojowe II wojny światowej” t.1, Andrzej Zasieczny
Pierwsza część zaplanowanego na wiele tomów cyklu książek o samolotach bojowych II wojny światowej. W pierwszym z nich opisane są 22 konstrukcje lotnicze. Na niektórych z nich walczyli polscy piloci, a inne były ich przeciwnikami. Autor omawia historie poszczególnych typów, wszystkie wersje, odmiany i warianty. Charakterystyki myśliwców, samolotów bombowych, szturmowych, rozpoznawczych, transportowych i innych zostały wzbogacone o dane taktyczno-techniczne i szkice przedstawiające maszyny w trzech rzutach. Fotografie (w wielu przypadkach kolorowe) oraz profile wszystkich omawianych typów sprawiają, że jest to pozycja niezastąpiona dla każdego, kto poszukuje informacji o samolotach z okresu II wojny światowej.

„Mała flota bez mitów”, Mariusz Borowiak
Mariusz Borowiak dotychczas opublikował 16 książek poświęconych historii Polskiej Marynarki Wojennej oraz działaniom na morzu podczas II wojny światowej. Jest autorem haseł do encyklopedii i słowników biograficznych. Jego artykuły prasowe i książki były inspiracją wielu audycji radiowych i telewizyjnych.
Ta książka na długo przed ukazaniem się (w 1999 roku) wzbudziła olbrzymie kontrowersje w kraju i za granicą, zwłaszcza w środowisku kombatanckim. Stanowi ona zbiór kilkudziesięciu szkiców o okrętach i ludziach morza w latach 1939-1945, naświetlając wybrane zagadnienia, które w minionych latach były słabo zweryfikowane, ukrywane lub przemilczane. Autor ujawnił mało znane dotychczas fakty, nieznane relacje świadków, tuszowane i ukrywane: bunty załóg, dezercje, nadużycia, demoralizację, kolizje okrętów, przypadki nieudolnego dowodzenia i wstydliwe epizody. Niniejsza książka jest wyborem rozdziałów z dwutomowego opracowania pod tym samym tytułem (pozostałe teksty znalazły się w książce „Plamy na banderze”), które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem sympatyków historii Polskiej Marynarki Wojennej. Przypomnianych przez autora zdarzeń nie da się wymazać z pamięci czy przemilczeć – nawet jeśli burzą mity i stereotypy.

Oficyna Wydawnicza Finna

„Pluton Pancerny Batalionu Zośka”, Anna Wyganowska-Eriksson
Anna Wyganowska-Eriksson, wykorzystując zarówno wspomnienia własne jak i relacje swoich kolegów – członków Plutonu Pancernego Batalionu „Zośka” – stworzyła niezwykłą opowieść o tym mało znanym, ale jakże ważnym oddziale w Powstaniu Warszawskim. Zdobycie „Gęsiówki”, pojedynek powstańczych, zdobycznych czołgów z niemieckimi, wreszcie dramatyczne przejście kanałami po upadku Starówki – to tylko nieliczne epizody z tej pasjonującej książki.

„Granatowa załoga”, Wincenty Cygan
Barwne przygody na morzu i lądzie, walka na okrętach i w londyńskich pubach, dramatyczne przeżycia na ORP „Dragon” i tęsknota za „drewnianą Warszawą” z gdyńskimi knajpkami. Co za karuzela uczuć!
Polski marynarz, jak się okazuje, miał o wiele więcej wrogów niż można się było spodziewać. Oprócz „Szwabów” i „ruskich” doszli bowiem: klan oficerski, podoficerowie, Murzyni i marynarze naszych sojuszników, którym nie raz trzeba było wytłumaczyć przy pomocy pięści, że to nie my rozpoczeliśmy tę wojnę….

„Krążownik Kormoran”, Theodor Detmers
Pojedynek australijskiego krążownika „Sydney” i niemieckiego zakamuflowanego krążownika „Kormoran” to jedno z najbardziej pasjonujących i zagadkowych starć podczas drugiej wojny światowej. Podczas 352 dni rajdu prowadzącego przez Ocean Atlantycki i Ocean Indyjski łupem „Kormorana” padło 11 alianckich statków o łącznej nośności 68 724 tony. O przebiegu tego niezwykłego rajdu pisze dowódca okrętu Theodor Detmers.

„Ochotnicy Waffen-SS”, Felix Steiner
Felix Steiner (1896-1966), generał Waffen-SS, twórca i dowódca ochotniczej Dywizji SS „Wiking”. Pod koniec wojny dowódca Grupy Armii „Steiner”, która miała przyjść na odsiecz otoczonemu Berlinowi. Po wojnie aresztowany, podczas procesów norymberskich oczyszczony z zarzutów zbrodni wojennych. W swoich wspomnieniach snuje niesamowitą opowieść o czasach wojny – tę książkę po prostu trzeba przeczytać – tylko tutaj relacja z pola walki jest tak autentyczna i prawdziwa.

„Śmiejąca się krowa”, Jost Metzler
Z biografii Metlzera: „Podczas II wojny światowej dowódca U-69 i U-847. Podczas 4 patroli bojowych zatopił 11 jednostek nieprzyjaciela. W wyniku choroby musiał zrezygnować z patroli bojowych i zajął się szkoleniem oficerów. Pod koniec wojny dowódca 19. Flotylli U-Bootów z siedzibą w Pillau, a potem kolonii”. Wydana książka to wspomnienia dowódcy z okresu służby w Kriegsmarine – znakomity historyczny zapis prowadzonych działań oraz narratorska perspektywa służby na okręcie podwodnym.

„Przełamanie bariery Bismarcka”, Samuel Elliot Morison
Bój o Archipelag Bismarcka to jeden z mniej znanych epizodów wojny na Pacyfiku. Ale ani zaciętością walk, ani dramatyzmem zdarzeń nie ustępuje tym bardziej znanym kampaniom. Starcia okrętów, walka o panowanie w powietrzu, boje na lądzie – wszystko to składa się na niezwykle intesywne działania, które trwały bez mała dwa lata. A do tego mistrzowskie pióro Samuela E. Morisona, który wspaniale w opisy walk wplata relacje jej uczestników, przez co odnosimy wrażenie, że oglądamy walkę na żywo.

Wydawnictwo Rebis

„Zdradzona Polska”, David G. Williamson
Szczegółowy opis etapów kampanii wrześniowej: prowokacji gliwickiej, obrony Westerplatte, bitwy nad Bzurą, oblężenia Warszawy i napaści Armii Czerwonej
Atak Hitlera na Polskę w 1939 roku był pierwszym brutalnym aktem II wojny światowej, a jednak kampania wrześniowa często kryje się w cieniu monumentalnych walk, w których później pogrążyła się cała Europa. David G. Williamson w swoim fascynującym i nader aktualnym studium szczegółowo opisuje wszystkie etapy kampanii – prowokację gliwicką, obronę Westerplatte, bitwę nad Bzurą, oblężenie Warszawy, napaść Armii Czerwonej. Przytacza relacje żołnierzy i cywilów porwanych przez wir wydarzeń, co umożliwia głębsze zrozumienie wojennych doświadczeń. Rozprawia się z mitami, które narosły wokół kampanii, oraz zwraca uwagę na często niedostrzegane wady niemieckiej machiny wojennej. Wreszcie opisuje podział Polski między Niemcy i Związek Sowiecki oraz los wziętych do niewoli oddziałów polskich.
Dr David G. Williamson jest autorem specjalizującym się we współczesnej historii Niemiec, historii stosunków międzynarodowych i dyplomacji, II wojnie światowej oraz zimnej wojnie. Opublikował m.in. The Third Reich, Bismarck and Germany, The British in Germany 1918-1930, War and Peace: International Relations 1914-1945, Mussolini: From Socialist to Fascist, Germany from Defeat to Partition 1939-1963, Europe and the Cold War 1945-91, Germany: 1815 to the Present, The Siege of Malta 1940-1942 i The Age of Dictators. Mieszka w hrabstwie Berkshire w Anglii.