Dla kogo Medal of Honor?

Medal of Honor jest najwyższym odznaczeniem wojskowym w hierarchii amerykańskiej armii. Przyznawany za wyjątkowe akty męstwa, odwagi i bohaterstwa ma szczególną wartość dla każdego obdarowanego nim żołnierza, stanowiąc dowód niezwykłego poświęcenia na polu walki. Istnieją trzy rodzaje tego odznaczenia przyznawane kolejno przedstawicielom marynarki wojennej i piechoty morskiej, sił powietrznych oraz armii lądowej.  Zwyczajowo są one wręczane przez prezydenta USA, choć nadaje je Kongres Stanów Zjednoczonych.

II wojna światowa obfitowała w liczne okazje do dekorowania amerykańskich bohaterów. W czasie konfliktu przyznano 464 odznaczenia tego typu. Aż 266 z nich zostało nadanych pośmiertnie, co w jakiś sposób oddaje ryzyko, z jakim wiązały się szczególnie heroiczne czyny. Łącznie przyznano dotychczas ponad 3500 Medal of Honor, przy czym niemal połowa z nich obejmuje okres wojny secesyjnej. Za służbę w czasie II wojny światowej żadnemu z żołnierzy nie przyznano podwójnego odznaczenia tego typu. Takie przypadki zdarzały się natomiast wcześniej.

Warto podkreślić, iż w okresie powojennym amerykańska administracja szczegółowo weryfikowała przypadki możliwej dyskryminacji rasowej w czasie trwania konfliktu. Zwrócono bowiem uwagę, iż wśród udekorowanych Medal of Honor nie było żadnego żołnierza pochodzenia afro-amerykańskiego. W efekcie w latach 1997-2000 prezydent Bill Clinton nadał najwyższe odznaczenie wojskowe siedmiu czarnoskórym żołnierzom, którzy sześćdziesiąt lat wcześniej zostali udekorowani zaszczytnym, ale jednak nie najważniejszym, Distinguished Service Cross.

W ramach ciekawostki warto dodać, iż gen. Douglas MacArthur oraz Arthur MacArthur (za służbę w czasie wojny secesyjnej) są jedynymi w historii synem i ojcem, którzy (niezależnie od siebie) otrzymali to wyjątkowo odznaczenie. Przyznanie go Douglasowi MacArthurowi wzbudziło jednak uzasadnione kontrowersje. Wielu komentatorów podkreślało, iż jako dowódca – mimo niekwestionowanych umiejętności i zmysłu taktycznego – nie wykazał się osobiście bohaterskim czynem, który uzasadniałby przyznanie tak wysokiego odznaczenia.