Jak Niemcy podbijali Anglię
- dział Ciekawostki


W 1940 roku trwała zacięta bitwa o Wielką Brytanię, która miała przesądzić nie tylko o losach Imperium Brytyjskiego, ale i być może całej wojny. Bohaterski udział Polaków i lotników innych nacji doprowadził do zwycięstwa w kampanii. Choć nie był to koniec wojny, alianci mogli odtechnąć z ulgą i rozpocząć planowanie kontrofensywy. Niemcy nie zdołali podbić Wysp Brytyjskich i pod koniec 1940 roku ostatecznie zaniechali planów szturmowania wybrzeży Anglii.

Niesłusznie jednak twierdzi się, że Anglia nie została zdobyta przez Niemców. Jako taka wyspa nigdy nie padła, ale niektóre brytyjskie terytoria dostały się w ręce okupanta. Już w 1940 roku Wehrmachtowi udało się opanować szereg maleńkich wysp kontrolowanych przez Wielką Brytanię, choć oczywiście nie miało to większego wpływu na losy wojny.

Wyspy Normandzkie, ówczesna własność Brytyjczyków, znalazły się pod niemiecką okupacją już pod koniec czerwca 1940 roku, tuż po zakończeniu działań przeciwko Francji. Niemcy dokonali udanego desantu na praktycznie niebronionych Jersey i Guernsey. W połowie czerwca brytyjskie dowództwo podjęło słuszną decyzję o pozostawieniu wysp bez obrony. Było to podyktowane małą wartością strategiczną tego obszaru. W gruncie rzeczy zajęcie Jersey i Guernsey rozpatrywano jedynie w kategoriach propagandowych. W dniach 15-23 czerwca 1940 roku prowadzono ewakuację najpierw garnizonu, a następnie ludności cywilnej. Nie wszystkich udało się przetransportować do Wielkiej Brytanii. 28 czerwca Niemcy zaczęli zwiad lotniczy nad Wyspami Normandzkimi. W kolejnych dniach dwukrotnie bombardowali nabrzeże portowe, spodziewając się trafień na brytyjskich okrętach wojennych. Tych jednak zostały wcześniej wycofane. W trakcie nalotów zginęło kilkadziesišt osób. 30 czerwca na wyspach pojawili się pierwsi niemieccy żołnierze, głównie przetransportowani drogą powietrzną. Desant prowadzono w ramach operacji "Grünpfeil". W kolejnych dniach zorganizowano nową administrację Wysp Normandzkich z Feldkommandantur 515 na czele. Rozpoczęła się pięcioletnia okupacja. Dziwna to była wojna, gdzie życie nie zostało zakłócone przez najeźdźców, gdzie nie było obozów koncentracyjnych, gdzie ludzie żyli podobnie jak wcześniej. Nie wszystko jednak pozostało takie samo. Niemcy zadbali o to, aby Brytyjczycy wiedzieli, że wojna jednak się toczy. Brzegi Wysp Normandzkich umacniano na wypadek spodziewanej inwazji. Utworzono tam również obozy dla jeńców przewożonych z kontynentu. Dodatkowo deportowano osoby pochodzenia żydowskiego. Po alianckiej inwazji na Normandię w czerwcu 1944 roku wyspy zotały odizolowane, a dowództwo brytyjskie nie koncentrowało się na ich odzyskaniu. W efekcie niemiecki garnizon skapitulował w maju 1945 roku, co pozwoliło na ponowne ustanowienie brytyjskiej administracji na okupowanych dotąd terenach.


Do poczytania


Patronaty


Recenzje